Tömegszerű csárdás

Hajdú-Bihar megyében felélesztették a feledésből, s most arra készülnek, hogy legalább ötszáz pár táncolja el egyszerre, mégpedig a Guinness Rekordok Könyvének hitelesítő bizottsága előtt. Az úgynevezett Mikepércsi csárdásról van szó, amelynek előadásával a hazai néptáncegyüttesek évtizedeken át zajos sikereket arattak nemzetközi néptáncersenyeken.

A mintegy öt perc hosszú tánc Béres András néprajzkutató, a Debreceni Népi Együttes koreográfusa és vezetője gyűjtéséből való az 1950-es évekből. Ő alkotta meg a csárdás klaszszikus, színpadi koreográfiáját is, amellyel annak idején Ázsiától Afrikán át Amerikáig bemutatkoztak magyar együttesek. Béres András 1993-ban bekövetkezett halála után azonban elfogyott a lendület, s az elmúlt tizenöt évben elhalványult a Mikepércsi csárdás emléke - emiatt határozta el Mikepércs vezetése, hogy a produkciót nem hagyja végleg veszni. Amint azt Törökné Csécs Lenke néptáncpedagógus, a debreceni Főnix néptáncegyüttes vezetője elmondta: meglepő, hogy a Mikepércsi csárdás emléke lassan kezdett elkopni, hiszen annak idején a Debreceni Népi Együttes több nemzetközi versenyen első díjat nyert vele. Sőt, egy ízben egy lengyel tánccsoport is éppen a Mikepércsi csárdással nevezett be egy versenyre.

A hivatalosan "tömegszerű" rekordkísérletnek nevezett, legalább ötszáz pár részvételével előadott produkciónak a napokban már megkezdődtek a próbái Debrecenben és Mikepércsen. A táncot Törökné Csécs Lenke, Pohly Szilvia és Török Gergely tanítja be, igaz, egyelőre még nem ezer embernek, mert a szükséges ötszáz pár tánchoz többtucatnyi pár még hiányzik. Az előadásra bejelentkeztek a debreceni Hajdú Táncegyüttes Hajdan Hajdúi és a Hajnalpelika Hagyományőrzők, de csárdást járnak majd a környékbeli települések táncosai is. A rekordkísérletnek részesei lesznek a mikepércsi Béres András Művészeti Iskola diákjai, igaz, az ő számukra nem okozhatnak gondot a tánclépések, hiszen a névadó koreográfiája nekik már tananyag.

Maga a rekordkísérlet augusztus 15-én lesz Mikepércsen, a helyi futballpályán, mert az volt az egyetlen létesítmény a településen, ahol legalább ezer ember képes egyszerre öt percen át táncolni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.