Az internet és a kommunizmus
A www.szoszavazo.hu honlapon mindenki leadhatja a voksát arra a szóra, amely számára a legszebben cseng. - Ezek a nyelvi mozgalmak nagyon fontosak, mert a játékosságon túl ráirányítják a figyelmet a nyelvre, a nyelvi problémákra is - hangsúlyozta Balázs Géza nyelvész a Balassi Intézet sajtótájékoztatóján. A "szószavazás" nem új elképzelés: Franciaországból indult, és Magyarországon Kosztolányi Dezső nevéhez kötődik. Az író-költő is összeállította a maga tízes listáját kedvenc szavaiból, melyen főleg egy szótagú szavak szerepeltek, például a láng, csók, vér, szív. Később többek között a Füles újság 1957-ben és 1991-ben, majd az egyszervolt.hu honlap 2005-ben is hirdetett szószépségversenyt.
Ezeken a szavazásokon általában jól szerepelnek az olyan szavak, mint a szerelem, amelynek hangzása szinte unalmas, de pozitív jelentése miatt mindenkinek tetszik. Másrészt olyan szavak is feltűnnek a listákon, mint a Kosztolányinak rendkívüli módon tetsző összetett szó, a fülolaj, melyet inkább hangzása, mint jelentése miatt tartunk szépnek.
Az aktuális "szódivatok" is mindig befolyásolják a szavak használatának gyakoriságát. Ahogy népszerűvé lehet tenni egy szót, sokszor le is lehet járatni bármelyiket, akár még keresztneveket is, mutatott rá a nyelvész. A Tinta Könyvkiadó 2000-ben a XX. század legjellemzőbb magyar szavait választtatta meg (itt már egyértelműen nem az esztétikai szempont volt elsődleges): ezek között a világháború, űrkutatás, televízió, internet, kommunizmus, AIDS is szerepel.
A sajtótájékoztatón részt vevő két színművész, Csákányi Eszter és Hollósi Frigyes is leadta szavazatát saját legkedvesebb szavaikra. Ők a gyöngyhalászt és a pitypangot őriznék meg szívesen az utókornak.
A legszebb kifejezéseket kereső szavazás november végén záródik, a legtöbb voksot kapó tíz szót a tervek szerint írók, dalszerzők használják majd műveikben, és országszerte óriásplakátokon is megjelennek majd, ezzel is segítve a fennmaradásukat.
A Magyar nyelv éve program alkalmából a Balassi Intézet pályázatot hirdetett új színművek színpadra kerülésére is: ennek célja a kevesebb támogatással működő, de aktív és kreatív színházi társulatok segítése volt - mondta Lauter Éva, a Balassi Intézet főigazgatója. A tizenegy beérkezett pályázat közül nyolcat támogatott az intézet.