Hiller elégedett
- A kulturális diplomácia az országképformálás egyik legfontosabb része, ezt a feladatot a 19 magyar kulturális intézet, valamint a hétfős kulturális szakdiplomata hálózat jól, kiegyensúlyozottan látta el az elmúlt időszakban - mondta el Hiller István az intézetek igazgatóinak éves értekezletén rendezett sajtóbeszélgetésen. Hozzátette: kiegyensúlyozottabban működnek az intézetek, amióta tevékenységüket a Balassi Bálint Intézet koordinálásában végzik.
Például a berlini Collegium Hungaricumnak sikerült igazi berlini intézménnyé válnia: ősszel a Berlini Ünnepi Játékok húsz programját nálunk rendezik meg, Berlin városa pedig pénzzel is támogatta Német egység a Balatonnál című projektjüket. Ebben amatőr filmfelvételek, fényképek, esettörténetek összegyűjtésével és feldolgozásával mutatják meg, mit is jelentett az egykori keletnémet és nyugatnémet emberek életében, hogy ugyan az országon kívül, a Balatonnál, de találkozhattak és tarthatták a kapcsolatot.
Bár egyes országok szűkítik kulturális külképviseleteik számát, Magyarország nem tervez ilyesmit - válaszolta a miniszter újságírói kérdésre. Idén a 19 intézet több mint 2,6 milliárd forintból gazdálkodik, a tervek szerint ez az összeg jövőre is a rendelkezésükre áll majd.
2006-ban hozta létre a szaktárca a kulturális szakdiplomaták hálózatát, jelenleg Pekingben, Sanghajban, Tel-Avivban, Zágrábban, Belgrádban, Madridban és Abu-Dzabiban dolgozik egy-egy diplomata. Hiller István szerint tevékenységük trendfordító volt az elmúlt egy-két évben: nem véletlen, hogy holt-tengeri tekercs látható Budapesten, hogy ősszel a világhírű kairói régészeti múzeumban kiállítás lesz a százéves magyar régészetről, vagy hogy még soha nem volt ilyen erős a magyar kulturális jelenlét Japánban.
A miniszter kijelentette: elégedett az intézetvezetőkkel, lényegében mindegyikük kinevezését meghosszabbította, de lesz két, teljesítménytől független személyi változás. A bécsi intézet élén Fónagy Zoltán kinevezését már nem lehetett újra meghosszabbítani - erre a posztra hamarosan kiírják a pályázatot, az új vezető januártól látja el feladatát. A szakdiplomaták között is történik egy változás: az eddig Sanghajban tevékenykedő Hajba Judit ősztől a Balassi Intézet nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatóságának vezetőjeként dolgozik tovább, helyére már kiírták a pályázatot.