Zajháború netkatonákkal

Kommunikációs háború folyik "új katonákkal" az internetes terrorista-, illetve gyűlöletoldalak működtetői ellenében - állítja Gabriel Weimann (59 éves), a washingtoni American University és az izraeli Haifai Egyetem professzora.

- Nemrég a nácikorszak propagandaeszközeiről tartott előadást a washingtoni Kongreszszusi Könyvtárban. A magyarországi híreket olvasva, a hallgató benyomása: ez nem csak történelemóra témája...

- Az újnáci propaganda tulajdonképpen keverék: a régi módszereket, megközelítéseket eleveníti fel az új technológiák segítségével. Az internet elterjedtsége megkönnyíti a toborzást is, a fórumokon, a chatszobákban közösség alakul ki. Megkülönböztetjük a terroristacsoportokat, amelyek a nyílt politikai erőszakot propagálják céljaik elérése érdekében, illetve az újnáci-fasiszta szellemiségű gyűlöletszájtokat.

- Milyen esélyei vannak az ellenpropagandának? Simon Peresz izraeli elnök megörült a Facebook közösségi portálnak, és arra kérte a fiatalokat, használják ki az internet adta lehetőségeket az antiszemitizmus visszaszorítására. De mégis, hogyan? Miközben a gyűlöletszájtokon tagadják, illetve dicsőítik a holokausztot, a Rágalmazásellenes Liga felmérése szerint a magyarok 56 százaléka úgy véli: a zsidók túl sokat beszélnek a vészkorszak szenvedéseiről...

Gabriel Weimann
Gabriel Weimann

- Nos, korábban az ilyen weboldalakat meghekkelték, vagy tiltani próbálták őket. csakhogy a világhálót nem lehet leállítani: a gyűlöletszájtok hamar újjászületnek máshogy vagy máshol. Az utóbbi időben az ellenpropaganda új irányai fejlődtek ki: a kérdéses weboldalak olvasóközönségét azonos felületen megcélzó ellentartalmakkal lehet "zavarni az adást". Ezt felfoghatjuk egyfajta kommunikációs háborúnak is, amely új "katonákat" és "fegyvereket" igényel.

- Kik lehetnek ezek a katonák?

- Válasszuk most külön az online terrorizmus és neonácizmus elleni küzdelmet. Az előbbi az én szűkebb szakterületem, ez Amerikában is állami feladat: vannak erre szervezetek, ügynökségek az FBI-on vagy a belbiztonsági minisztériumon belül is. Az utóbbiban viszont nincsen "civil korlát" - egyszerű állampolgárok is öszszeállhatnak ilyen céllal.

- De mit tegyenek? Kilétüket leplezve, épüljenek be az ellenséges csoportokba, vagy harcoljanak nyílt sisakkal a "katonák"?

- Eszközök, technikák egész tárháza áll rendelkezésre; ezt az online terrorelhárítással foglalkozó tanulmányunkban részletesen tárgyaljuk. A kommunikáció szaknyelvén "zaj" az eredetit zavaró ellentartalom neve. Nem kell rögzíteni, hogy "be akarunk-e épülni", vagy sem. Fórumokon az ott olvasható állításokat megkérdőjelező, más szemszögből vizsgáló tartalmakat lehet elhelyezni, vagy másfelé lehet terelni egy vita irányát. Nem mindegy, hogy mit kezdünk a holokauszttagadással. Kutatások igazolják: az ilyen munkák vagy szerzőik nem változtatják meg hirtelen az emberek gondolkodását, de az idő múlásával bizony megtörténik.

- Magyar nyelv ismeretéből adódóan ön is találkozhatott már a Magyarországon feltűnően népszerű kuruc.info weboldallal. A kormány megpróbálta betiltatni szerverének működését az amerikaikkal. A nemzetközi példák szerint mennyire tipikus ez?

- Talán meglepi a válasz: a vehemensen Amerika-gyűlölő terroristaszájtok is amerikai szervereken működnek. Hogy közel-keleti példát említsek: a Hamasz-weboldalak mintegy 70 százaléka is az Egyesült Államokból érhető el, és a libanoni Hezbollah esetében is hasonló a helyzet. Ennek két magyarázata van: az egyik a technológia, vagyis, hogy ezek korszerű szerverek, a másik pedig a szólásszabadság alkotmányos védelme. Ez utóbbi miatt az amerikaiak eddig eléggé megengedők voltak, bár kezdik újabban felülvizsgálni az álláspontjukat. De, mint említettem, nem lehet erre alapozni, ezért ne a tiltáson fáradozzanak. A megoldás a tartalomba való beavatkozás lehet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.