Az élő nettévés műsor még keveseké
A világhálón tévézők leginkább meccset néznek vagy híreket. A bulvárműsorokat pedig utólag keresik vissza, úgy használják a tévék honlapját, mint egy videomegosztót. Egyelőre nem is tévéznek tömegek az interneten, és ennek több oka is van. Először is az internetes adatfolyamok (streamek) minősége meg sem közelíti a valódi televíziós adások minőségét. Másrészt az internetes verzió általában nem fedi a teljes műsorkínálatot, a Magyar Televízió például a programjainak körülbelül egynegyedét nem teheti ki az internetre. Nincs joga a külföldi sorozatok, filmek és egy-két sportközvetítés netes közvetítésére, így például nem látható a MotoGP sem, amelyben most már Talmácsi Gábor is versenyez.
Az interneten elérhető az MTV "harmadik csatornája" a webm3 nevű kísérleti adás, néhány saját műsorral, mint a híradóweb és a sportweb vagy az Aszfalton című autós magazin. A webm3 műsoridejének fennmaradó részét a többi közszolgálati csatorna szórakoztató műsorai, híradói és regionális hírműsorai teszik ki. A Magyar Televízió 30-40 ezer online nézőjének körülbelül a fele kattint az élő adásokra, a többiek a Videotár anyagait böngészik. A Videotáron öt évvel ezelőtti műsorok is megtalálhatók, a friss adások pedig pár perccel a sugárzás után már fenn vannak a világhálón.
A kereskedelmi televízióknak szintén gondot jelent az, hogy a vásárolt tartalmakat nem tehetik ki az internetre. Az RTL Klubtól csak egy-két műsor kerül fel a világhálóra, legutóbb például a Nemzeti Vágta, egyelőre azonban inkább a videotár fejlesztésére koncentrálnak. A műsorokat viszonylag sokan nézik: az eddigi tapasztalatok alapján az ilyen utólag feltöltött műsorrészletek iránt nagyobb is az érdeklődés, mint az élő internetes műsor iránt.
A TV2-nek eléggé foghíjas az online műsora: csak a Joshi Bharat és a Tények érhető el élőben, de a arra vigyázott, hogy a Bajnokok Ligájának keddi mérkőzéseire olyan közvetítési jogot vásároljon, amely lehetővé teszi, hogy az interneten is követhetők legyenek a mecscsek. (Viszont egyszerre csak egy meccs lesz látható, mégpedig az, amelyiket a TV2 hagyományosan módon is sugároz, igaz, utána a többi párhuzamos találkozó is felkerül az internetre.) A TV2 honlapján is az utólag feltett tartalmak a népszerűbbek, néhány, a bulvármédia által felkapott műsorrészletet több tízezren is megnéznek.
A kis, helyi csatornák kezét nem kötik a vásárolt műsorokra vonatkozó szigorú szerződések, túlnyomórészt saját tartalmakat sugároznak. Ilyen a Fix TV is, amelyet naponta több tízezren néznek az interneten, ráadásul a kattintások több mint fele külföldről jön. Mivel az internetes adás létrehozása nem igényel horribilis beruházásokat, egy apró regionális televízió egy nagy ugrással könnyen válhat globálisan nézett csatornává.
A Hír TV adása egyórás késleltetéssel nézhető ingyen, az élő adás vételéhez SMS-t kell küldeni: 125 forint plusz áfáért két órán keresztül lehet nézni a csatornát. Az ATV nem ad ilyen lehetőséget, műsora kizárólag egyórás késéssel nézhető az interneten.
Az illegális streamek világa
Számtalan honlap foglalkozik házilag előállított streamek közzétételével, ilyen például a justin.tv, ahol több ezer csatorna közül válogathatunk. Ezeknek egy jelentős részét képezik a népszerű sportesemények "közvetítései". Ez annyit tesz, hogy egyesek otthon pár tízezer forintos eszközök segítségével a saját televíziós adásukat teszik közkinccsé. Az eredmény általában egészen horribilis, és mivel ezek jogsértő szolgáltatások, nagyon sokszor abbamarad az adás, mert a jogtulajdonosok lecsaptak a streamre. Viszont kiváló lehetőség arra, hogy megismerkedjünk a világ országainak közvetítési kultúrájával: az adások nyelve zsákbamacska, lehet angol, kínai, néha albán vagy maláj. Mindegy, a gól utáni kiabálás ugyanúgy hangzik. (L. P.)
Az örök jó fiú: a BBC
A BBC, ahogyan szinte mindenben, az internetes adásaiban is az élen jár. Hosszú éveket és nem utolsósorban rengeteg pénzt öltek a BBC iPlayerének kialakításába, amellyel a társaság összes rádió- és televíziós adását megnézhetjük, méghozzá elképesztő minőségben, most már HD-ban is, amire nemigen van példa máshol a világon. Igaz, hogy az internetszolgáltatók panaszkodnak is a megnövekedett forgalom miatt. De még a BBC sem tudta áthidalni a közvetítési jogok problémáit, az FA Kupa meccseit például nem lehet megnézni az interneten, pedig az iPlayer csak az Egyesül Királyság területén használható. Magyarországon egyébként csak a rádióműsorok foghatók, de a szigetországiak vételéhez képest jelentősen csökkentett minőségben. (MTI)