Életről és halálról a barokk jegyében
Aki június 20-án este ellátogat a Vác belvárosában megnyíló Átváltozások kertjébe (görög templom udvara), megérezheti, elképzelheti, milyen lehetett a város mai arculatát megformáló korban élni. A szervezők időutazásra invitálják a nagyközönséget. Az Átváltozások kertje a XVIII. századi vásári forgatagot idézi, ahol korabeli zeneszó mellett csipkeverők és kézművesek kínálják a portékát, lehet olvasót és selyemanyagra nyomott szentképet készíteni, a jósdában egészséget, gazdagságot jósoltatni, és falatozni a lacikonyhán sercegő pecsenyékből.
Bent a görög templom hűvösében Az élet és a halál emlékei a XVIII. századból című kiállításon ünnepi viseleteket, váci mesterek barokk óráit, az első váci nyomdából megmaradt könyveket és egy berendezett paraszt-polgári lakószobát, valamint egyházi ereklyéket, többek között Itáliából származó, allegorikus jeleneteket ábrázoló festett viaszdomborműveket tekinthetnek meg az érdeklődők. A különleges domborműveket egykor Csáky Pál Emmánuel püspök adományozta a múzeumnak.
A templomban a tárlatvezetések között hét órakor Forró Katalin történész tart előadást XVIII. századi sírjelek Amerikában és Vácott címmel. Kilenc órakor kezdődik Meláth Attila baptista lelkész ismertetője a XVIII. századi váci protestánsokról. Ezt követi a népszerű helyi előadó, Laczhegyi Imre furulyaművész koncertje.
A gyerekek ezen az éjszakán játékosan ismerkedhetnek a város hangulatát meghatározó barokk jegyekkel. Építhetnek fajátékokat, az előnyomott képeken pedig kifesthetnek XVIII. századi, ma már kevéssé komfortosnak tűnő lakásbelsőt, ahol még gyertyával világítottak és kőből készült kandallóval fűtöttek, de lesznek XVIII. századi kirakók és kivágó babák is, amelyeket korhű ünnepi viseletbe öltöztethetnek.
A rendezvény meghívottja Gerő András festőművész, aki a régifajta koporsófestést újraértelmezve air brush, azaz szórófejes technikával fest koporsófedeleket.
Éjfél előtt a Weixelbaum Laura és Barátai formáció mutatja be Haláltánc című produkcióját, majd zenészek és énekesek együtt vonulnak a közönséggel az elmaradhatatlan tűzugráshoz.
Apró figyelmesség a szervezőktől, hogy a barokk viseletben érkezőknek nem kell belépőjegyet váltani.