MÚZUMOK ÉJSZAKÁJA BUDAPESTEN
Szalmából és nádszálból készült az ókori szívószál, amellyel a fáraó, írnok és szolga kortyolta a datolyával és datolyalevéllel ízesített sört. A hétezer évvel ezelőtt készült, komlómentes árpalé történetével együtt az egyiptomi gyűjteménybe is bevezeti hallgatóságát a Szépművészeti Múzeum éjszakai sörszakértője, Fullér Andrea muzeológus. Az állandó kiállításokat speciális szemszögből vizsgáló estén a holland termekben szó esik a Kandinszkij nevű sörről, a spanyol szekcióban az inkvizícióról, a régi képtárban pedig lelepleződik II. Henrik és szeretője, akiket mitológiai alakok, Diana és a vadász bőrébe bújtatva ábrázolt az illemtudó festő, Bronzino.
Titkos szeretőből jut a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum kínálatába is, ahol a magyarországi bordélyok éjszakai pillangói és ókori hetérák történetei mellett az 1554-es kurtizánkatalógusba beválogatott, a reneszánsz Itália sztárkurtizánjaként ismert - még Tintorettót is megihlető - Veronica Franco életének fejezeteibe nyerhetünk bepillantást. A nyugalmasabb programra vágyók további előadást hallgathatnak az Elektrotechnikai Múzeumban a 700 kilowattos magasfeszültségen kucorgó madarakról és a védett kék vércséknek, kerecsensólymoknak és héjáknak is menedéket adó műfészekprogramról; a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeum a Sacher-torta históriájával várja az éjszakázókat, a Magyar Természettudományi Múzeumban pedig olyan kuriózumokat tesznek közszemlére, mint a kétfejű bárány, a kétarcú szarvasmarha vagy a négyszarvú kos.
A formaldehidben csücsülő szörnyszülöttek után felüdülésképpen érdemes kipróbálni David Moises motorizált műlovát. A hintaállványra applikált hétvégi házáról, motorizált repülőszőnyegéről és bojlerrakétájáról ismert osztrák gépesítőművész ezúttal hobbilovával lepi meg a bátrakat. Az egy kilométer per órával száguldó gépállatot a görkorcsolyával érkezők meg is lovagolhatják, a harmadik születésnapját ünneplő Kortárs Építészeti Központ Olof Palme sétányra települt helyszínén.
A műtárgyhoz nyúlni tilos szigorú elvét szombat este ideiglenesen több helyen is feloldják: így például a Néprajzi Múzeum hamarosan nyíló, (M)ilyenek a finnek? című tárlatnak utolsó, egyelőre még titokban tartott műtárgyát egy szerencsés látogató helyezheti el a vitrinben.
- A Nokia telefonokat gyártó cég gumicsizmavonalról nyergelt át, napjaink finn metálzenéjében pedig megjelenik a finn nemzeti eposz, a Kalevala - említ kettőt a kiállítás érdekességeiből a kurátor, Szarvas Zsuzsa.
Ha kellően feszes iramot diktálunk, a Néprajzi Múzeum szaunabárja, madárhang-felismerő csivitbingója után belefér még az estébe a Magyar Nemzeti Galéria és az Iparművészeti Múzeum divat- és hajshow-ja. Ez utóbbi helyszínen jó lesz vigyázni: afgán háborús övezetté alakul ugyanis a múzeum pincefrontja. Legalábbis háborús szőnyegek erejéig.
Múzeumavató
A felújított Kassák Múzeum este nyolc órakor nyitja meg kapuit a látogatók előtt a Múzeum Éjszakáján. Az óbudai Fő téren, a Zichy-palotában lévő kiállítóhelyet E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója avatja fel. A gyűjtemény első tárlata az este fél kilenckor megnyíló Színre-bontás 1. című bemutató lesz: a kollekcióban fellelhető modern klasszikus festmények és grafikák közül válogatnak. A vernisszázsok sora azonban ezzel nem ér véget, este 9-kor Paizs Péter festőművész Illumination 3D kiállítása nyílik meg, Mátrai Péter építész-zeneszerző Reflexiók című hangperformance-a kíséretében. Mindkét tárlat szeptember 27-ig látogatható.