Modern magyar spiritusz Tokióban
A tévéstáb három kép előtt időzött leginkább: Kabar Vivien skizofrén pincére, Dávid Júlia üvegfestménye, valamint Sükösd Péter cirkuszi jelenetet ábrázoló képe előtt. Mindhármukat - és a többieket is - a budapesti Opera Galéria képviselte Tokióban, amely július elején viszonzásképp teret ad majd annak a testvérkiállításnak, ahol tizenkét japán művész mutatkozik be.
Szekine elmondta, hogy tavaly októberben vitt először Budapestre kortárs japán festménybemutatót, és annak sikere alapján határoztak úgy, hogy idén Tokióval és magyar festményekkel bővítik a helyszínt. A kiállítás azért is különleges, mivel Japánban elsősorban a klasszikus magyar művészeteket ismerik, a modernt kevésbé. Az esemény egyébként ugyanúgy a japán-magyar kettős évforduló - a diplomáciai kapcsolatok felvételének 140. és újrafelvételének 50. évfordulója - programjaihoz tartozik, mint a szigetországban Pálúr János orgonaművész részvételével a napokban megrendezett nemzetközi orgonafesztivál, vagy Akisino japán herceg májusi budapesti látogatása.
Utóbbi nagy visszhangot keltett Japánban, a távol-keleti országban ugyanis szinte hisztériát váltott ki a sertésinfluenzától való félelem, a japán turisták és az üzletemberek pedig sorban mondták vissza már korábban lefoglalt európai - köztük magyar - útjaikat. A herceg látogatása azonban meggyőzte őket arról, hogy nincs okuk félni Közép-Európától, a magyarországi utazási csomagok iránt pedig az elmúlt hetekben ismét megnőtt a kereslet.