Tizenöt éves a szegedi Bába Kiadó

Az idei könyvhéten ünnepli alapítása tizenötödik évfordulóját az ország legnagyobb - azaz legtöbb könyvet megjelentető - vidéki kiadója, a szegedi Bába Kiadó. Fönnállása óta nyolcszáz könyvet bocsátott útjára, félmilliós példányszámban.

A 80. Ünnepi Könyvhétre tizenkét kötettel jelentkezett a Bába Kiadó, közülük hat a hivatalos könyvheti listára is rákerült. Majzik István, a Bába Kiadó - teljes nevén: Bába és Társai Kereskedelmi és Nyomdaipari Kft. - ügyvezetője azt mondja: a könyvkiadást tulajdonképpen kulturális missziónak tekintik, és azért tudják vállalni, mert a kötetek előállítási költségeit az egyéb nyomdai termékek árából, esetenként pályázati támogatásokból ki tudják gazdálkodni. A költségekhez egyébként gyakran a szerzők is hozzájárulnak: a papírárat megelőlegezik, és ennek megfelelő értékben kapnak szerzői példányokat. A terjesztést - az országosan is érdeklődést kiváltó könyvek esetében - a nagy könyvterjesztő cégekkel együttműködve végzi a kiadó, amelynek Szegeden külön üzlete van: a Betűvetés könyvesbolt.

A Bába Kiadó első könyve Halász Miklós szegedi újságíró Elátkozott riportok című kötete volt. Az ügyvezető szavai szerint a kiadvány nagy sikert aratott, megjelenését követően - mintha zsilipet húztak volna föl - szinte ömlöttek az újabb és újabb kötetek.

Péter László irodalomtörténész professzornak a Bába gondozásában - immár sokadik köteteként - jelenik meg a könyvhétre Radnóti Miklósról szóló, válogatott írásainak gyűjteménye. Szintén a legfrissebb kiadványok között van a legnagyobb múltú szegedi civil szerveződés, a Közéleti Kávéház történetével foglalkozó, Majzik István, Sényei Róbert és Szondi Ildikó szerkesztette kötet. Az új könyvek között is érdekességnek számít Heka László a szegedi dalmatákról (bunyevácokról) írt, magyar és horvát nyelvű helytörténeti munkája. Közéleti visszásságokról szól a szegedi-makói P. Bodzsár Erzsébet Vadkelet című könyve. A Szegedtől Szegedig című szépirodalmi antológia is megjelenik, mint minden könyvhéten - immár tizenkettedik éve.

A könyvheti Bába-kínálatból maga a kiadó arra a hasonmás kötetre a legbüszkébb, amelyet eredetileg Dugonics András, az első magyar nyelvű regény írója állított össze, 1820-ban Grünn Orbán nyomdájában készítettek el. Címe: Magyar példa beszédek és jeles mondások.

Majzik István a kiadó egyik legeredetibb vállalkozásaként említi Mózes öt könyvét, amit - mivel gyerekek számára készítették - kockajáték formájában jelent meg, persze írásos szöveg is tartozik hozzá.

A kötet, amelyre a kiadó a legbüszkébb
A kötet, amelyre a kiadó a legbüszkébb
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.