Mese ez, gyermek!

Egyéves a Vacka Rádió: az MR1-Kossuth rádió sikeres mesesorozata többek között a műsor dalait tartalmazó CD-vel ünnepel.

Tavaly májusban kezdett sugározni a Vacka Rádió: ez valójában az MR1-Kossuth rádió naponta jelentkező meseműsorának a címe. A történet ugyanis a Hókupackavacka nevű település rádiójának stúdiójában játszódik, a műsorok, riportok segítségével a kicsik nyomon követhetik a mesebirodalom lakóinak életét. Az elmúlt egy évben nemcsak az óvodások, de felnőttek között is számos rajongója akadt a sorozatnak, amely már a harmadik évad végéhez közeledik.

A saját gyártású meseregény elindítása előtt pályázatot hirdettek, a beérkezett több mint hatvan mese közül Gaál Zsuzsa történetét találták a legjobbnak, így vele kezdtek el dolgozni. Solténszky Tibor, a művészeti produkciós szerkesztőség vezetője szerint többek között Gaál Zsuzsa remek stílusa miatt lett a műsor sikeres. - Nem egy untig ismert mesevilág elevenedik meg ebben a történetben, ezt a világot különleges, egyedi, ugyanakkor helyes és könnyen megismerhető, már-már Lázár Ervin világát idéző lények népesítik be. A történetek fordulatosak, színesek, a szereplők pedig szellemesen beszélnek, egészen Molnár Ferenc-i dialógusokat hallhatunk tőlük. Eleinte féltünk, hogy a kicsik nem tudják majd befogadni a humort, de amikor óvodapedagógusok és gyermekcsoportok segítségével teszteltük az első részeket, kiderült, hogy igenis fogékonyak a szellemes párbeszédekre. A felnőttekről már nem is beszélve, hiszen a visszajelzésekből tudjuk, hogy sok felnőtt is szívesen hallgatja estéről estére a műsort.

Mint mondja, eleinte féltek attól, hogyan fog a sorozat debütálni - remélték, hogy van igény a színvonalas gyerekműsorra, de tisztában voltak vele, hogy nem könnyű elérni, hogy a szülők tudjanak a Vacka Rádió létezéséről. Úgy tűnik, mára stabil közönségük van. A Vacka Rádió műsorában rendszeresen felhangzó dalok is népszerűek, sőt egyenesen önálló életre keltek: Rutkai Bori és a Hébe-Hóba Banda első lemeze a napokban készült el. A lemezbemutató koncertet a gyereknapon, vasárnap délben tartották a kisvasút hűvösvölgyi végállomásánál, és további koncerteket is adnak majd országszerte. Ezek időpontjáról pedig a Vacka Rádió hamarosan elinduló honlapjáról lehet majd tájékozódni. Az interaktív gyerekportál segít abban, hogy Hókupackavacka lakói tarthassák a kapcsolatot kis rajongóikkal. Ezt egyelőre azokon a klubfoglalkozásokon tehetik meg a gyerekek, amelyeket Gaál Zsuzsa szervez elsősorban Zala megyei településeken (ha akad jelentkező, más településeken is segítenek hasonlók megszervezésében).

Addig is, ameddig remélhetőleg országos mozgalommá növi ki magát a Vacka Rádió, a műsor folytatódik az MR1-en: július végén fejeződik be a harmadik évad, amelyet nyáron megismételnek.

Egészen a közelmúltig telefonon is hallgathattak mesét a gyerekek: 1956. április 15-én indult el a telefonos meseszolgálat, elsőként Kolozsvári Grandpierre Emil Mátyáskirály felesége című meséjét hallgathatták meg a gyerekek Komlós Juci tolmácsolásában (a szolgáltatás ára hatvan fillér volt). Az ötvenes, hatvanas években a legnevesebb színészek (többek között Ruttkai Éva, Darvas Iván, Ladányi Ferenc, Gábor Miklós, Szemes Mari) adták elő a népmeséket, később például Benedek Elek, a Grimm testvérek, vagy Andersen történeteit - az elmúlt fél évszázadban több mint tízezer mesét rögzítettek. A telefonos meseszolgálat archívumából 2000-ben Drótmesék címmel könyv és CD is megjelent. A fénykorban havonta ötvenezer hívást regisztráltak, az utóbbi években viszont egyre kevesebben tárcsázták a mesevonal számát. Az ötvenedik születésnapját még megünnepelhette a szolgáltatás 2006-ban, napjainkban azonban, ha felhívjuk a 317-1888-as budapesti számot, egy hang közli: ezt a szolgáltatást megszüntettük.

Rutkai Bori énekli a Vacka-dalokat
Rutkai Bori énekli a Vacka-dalokat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.