A bérlet álom

Az Operaház szervezője, Magyar Olga élesen emlékszik arra az időszakra, mikor a bérletárusításkor a kanyargós sor megkerülte a dalszínházat. Ma is óriási a tömeg évad végén, de a nézőket sorszámok alapján hívják, és mivel a régi kartonokat digitális rendszerre cserélték, a procedúra jelentősen felgyorsult.

Bár a törzsközönség majd' egy hétig hosszabbíthatja bérletét, az első napon már reggel nyolckor kis székeken üldögélnek a bejárat előtt a nyugdíjasok. Hiába magyarázzák nekik, hogy akár az utolsó napon is jöhetnek, féltik régi helyüket.

Magyar Olga jegyeket, bérleteket árul az Aidára, a Pillangókisasszonyra, a Borisz Godunovra és a Rómeó és Júliára is
Magyar Olga jegyeket, bérleteket árul az Aidára, a Pillangókisasszonyra, a Borisz Godunovra és a Rómeó és Júliára is

Gyűjti a régi bérleti tájékoztatókat Magyar Olga, néha kiteríti az asztalon, és nosztalgiázik. Olyan is előfordult, hogy egy operarajongó merő szeretetből neki adta első bérletét. Persze füzet nélkül is emlékszik arra, hogy 1980. április 1-jén, mikor elkezdett dolgozni a dalszínházban, menynyivel több előadás volt egy bérletben. A legnépszerűbbek egyike a Verdiről elnevezett. Meg a sorszámozott erkelesek, a szombatihoz szinte kihalásos úton lehetett hozzájutni. Az ára is töredéke volt a mainak, és lehetett részletekben fizetni. Erre most nincs lehetőség. A fanatikusak akár nyolc bérletet is vesznek, talán érthető, hogy a legolcsóbbakból szemezgettek. A bérletek esetében nem érzik a gazdasági válságot, 90-95 százalékukat meghosszabbítják. Miközben a közönségszervezők valamivel kevesebb jegyet tudnak értékesíteni.

Beszélgetünk arról is, hogy vannak olyan operák, amelyeket nem mindig könnyű "eladni". De hogy milyen lesz az új bemutató, azt a szervezés már a főpróbán tudja. Verdi-, Puccini-, Mozart-operák, Seregi László összes balettje két perc alatt elkel. Az idei Fidelio-premier kapcsán, amely a közönség egy részénél kiverte a biztosítékot, azt meséli, egy plébános felhívta, hogy elkérje a rendező számát. Mint mondta: csak szeretné megköszönni Kovalik Balázsnak élete legnagyobb élményét.

A jövő évadról azt gondolja, a Rózsalovag és a Varázsfuvola "lábon elmegy majd", persze, ha a nézők hajlandók átvándorolni a Mozart-operáért a Vígszínházba. Magyar Olga a legjobban azt sajnálja, hogy a mai operaénekesek és balettművészek nem anynyira közismertek, mint elődeik. De mindkét műfaj népszerű. Ez nemcsak a jegyeladásból derül ki, hanem abból is, hogy a dalszínházzal szomszédos virágboltban minden premierkor az adott darabhoz díszítik az üzletet. Amikor például az Operában bemutatták az Erkelből átköltöztetett Hófehérke és a hét törpét, hét kis zokni díszelgett a kirakatban, bent pedig gonoszmostoha-csokrokat kötöttek. Magyar Olga is kapott egy vicceset, ott díszeleg az asztalán. Csak a virágok közül kukába került a sztoriba vágó mérgezett alma.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.