Hatvanéves a Honvéd Táncszínház
A Honvéd Együttest eredetileg 1948-ban, a hadsereg reprezentatív kulturális intézményeként hozták létre. Az együttes napjainkban három tagozatra oszlik: a Honvéd Férfikarra, a Budapest Táncegyüttessel egyesített Honvéd Táncszínházra és zenekarára (amelyben a korábbi Hegedős együttes és a Gázsa zenekar tagjai játszanak), valamint a Honvéd Színházra; több zenekarral is rendszeresen együtt dolgoznak. Ennek megfelelően az utóbbi években készült előadásaik többféle műfajt ötvöznek a színpadon.
- Ma már a közönség többet igényel, nem elég, ha a táncosok felmennek a színpadra, és előadnak egy-egy táncot. Komplett előadásokat kell megalkotni, díszleteket, kellékeket használni - mondja Zsuráfszky Zoltán, a társulat művészeti vezetője. Ezt igazolja, hogy nagy sikere van történelmi témájú előadásaiknak, mint a Benyovszky, amelyben a Ghymessel dolgoztak együtt, vagy a szintén sok-sok szereplőt és látványos díszleteket felvonultató Egri csillagok, amely már túl van a félszázadik előadáson. Most dolgoznak A Tenkes kapitányán, jövőre pedig Dózsa életét szeretnék színpadra vinni, szintén egy látványos, sokszereplős táncjáték keretében.
A mostani, jubileumi előadáson is többféle stílusú darabot láthatnak a nézők. Táncolnak Liszt II. Magyar Rapszódiájára, lesz toborzó és Maros-menti cigánytánc, előadnak részleteket mesedarabjaikból, táncjátékaikból, zenedarabjaikból, mint a Csipkerózsika, a Dracula, a Zenebona szanaszét, a Carmina Burana vagy az Asszonyok könyve.