A négy ezredes
E négy megye azért teszi a születésének évét 1009-re, mert ekkor keletkezett Szent István király sólyi adománylevele, amelyben az uralkodó egyrészt birtokokat adományozott a veszprémi püspökségnek, másrészt a püspökség joghatóságát kiterjesztette négy városra - Veszprémre, Székesfehérvárra, Visegrádra és a Zala megyei Kolonra. E négy település lett aztán a székhelye a később kialakult négy vármegyének.
Az Ezeréves megyék programsorozatot a hajdani ispánságok mai utódai, az érintett megyei önkormányzatok állították össze. A többtucatnyi rendezvényből elsősorban a kulturális események emelkednek ki. Zalaegerszegen például kiállítás nyílik a megyéből elszármazott képzőművészek alkotásaiból, a nyilvánosság elé tárják Zala megye helytörténeti lexikonját, valamint bemutatják a zalai várak képeskönyvét.
Veszprémben a rendezvényeket elsősorban a megyében található tíz középkori várhoz kapcsolták, de számos kulturális vetélkedő, képzőművészeti pályázat, régészeti-helytörténeti konferencia és kiállítás is színesíti a programot. Fejérben többek között Ezer adat címmel kiadják a megye településeinek közművelődési adattárát, kiállítás nyílik a megye közelmúltját bemutató képeslapokból, továbbá megjelenik a Fejérben kiadott hírlapok és folyóiratok bibliográfiája. Pest megyében kiemelkedik a Vezérmegye elnevezésű művelődéstörténeti konferencia, a Szentendre ezer évét bemutató helytörténeti kiállítás, valamint Pest Megye Szimfonikus Zenekarának hazai és külföldi koncertsorozata.
A szombati sólyi központi rendezvényen a sok kulturális program mellett egy négymegyés összevont ünnepi közgyűlést is tartanak. Ezen egy jelképes határozattal megerősítik Szent István oklevelét, azaz hitet tesznek a megye mint ezeréves közigazgatási egység fenntartása mellett. A határozat egy példányát az erre az alkalomra készített emlékérmekkel, valamint az aznap megjelenő megyei napilapok egy-egy példányával együtt egy emlékdobozba helyezik, majd a sólyi Árpád-kori templom padozatába süllyesztik. Az elképzelések szerint legalább ezer évre.