Madagaszkár és Bolívia közt
Magyarország valahol Madagaszkár és Bolívia között van - jelentette ki Borisz Sesztakov, az orosz polit.ru honlap tudósítója. Ezzel igyekezett szemléltetni, milyen mértékben csökkent Oroszország érdeklődése az utóbbi negyven évben hazánk iránt. Ő még arra is emlékezett, hogy 1968-ban, amikor ösztöndíjjal az ELTE-re érkezett, több mint harminc állandó orosz tudósító állomásozott hazánkban.
A külföldi tudósítás csillaga egyébként is leáldozott. Erre a megállapításra jutottak azok, akik az ELTE BTK Külföldi tudósítás című konferenciájára érkeztek. Egyrészt a nagy költségek - lakás, utazás, étkezés - másrészt az interneten keresztül hozzáférhető információtömeg miatt. Az "úri tudósító" eltűnését kissé fájlalta Adam LeBor is, aki a Times című angol újságot informálja a magyar eseményekről. - Három-négy éve a tudósító még nyolckor kelt, egyre megírta a cikket, azután övé volt az egész nap. Imádni lehetett ezt a munkát - sztorizott LeBor. Az internet elterjedése és folyamatos használata óta már nem ennyire kényelmes az élet.
A konferencia "első felvonásában" - egykor Berlinből, Pekingből, Irakból vagy éppen Afganisztánból bejelentkező - magyar tudósítók mesélték el, hogyan omlott le a berlini fal, az A-típusú tüdőgyulladás miatt hogyan ürültek ki Peking zsúfolt utcái, és hogyan szereztek Bécsben ellenmérget egy fiúnak, akit Budapesten mart meg a kígyó.
Bedő Iván (HVG), Szentesi Zöldi László (Magyar Hírlap), Krajczár Gyula (Népszabadság), Szelestey Lajos (külügyi szóvívő) és Tóth Gábor (Hír Tv) két pogácsa között megegyezett abban: tudósítókra, ha törik, ha szakad szükség lesz. A magyar újságolvasónak megvannak a saját preferenciái. A helyi eseményekből a helyszínen lehet kiválasztani, ami itthon is érdekes, és hazai szemszögből lehet föltenni a kérdéseket.
Egyetlen kínai tudósító él hazánkban, aki a sporttól a kultúrán át a gazdaságig sokféléről értesíti a kínaiakat. - Valójában minden érdekli a kínai olvasókat, de főleg a politika - mesélte lapunknak Jang Jongkvan, az Új Kína Hírügynökség tudósítója. Nick Thorpe, a BBC munkatársa éppen a nagyszülők helyzetéről készít tudósítást. Mivel ő nem csupán Magyarországért felelős, de több másik közép-európai országért is, munkáiban összehasonlítja a tényeket. Szomorú mosollyal meséli, hogyan élik meg a nagyszülők az idősek otthonának személytelen légkörét. - Igen, valóban szomorú, de szép, és ez érdekli az angolokat - mondta Thorpe.
Al Ghaoui Hesna, az MTV riporternője már több háborús övezetből informálta Magyarországot.Ő mesélt a konferencián arról,milyen nehéz helyzetben vanaz MTV kétfős stábja - riporter és operatőr - a CNN vagy a BBC stábjával szemben, amely saját teherautóval, több operatőrrel és tudósítóval járja a háborús területet. - Van azért előnye is - fűzi továbba szót -, egy olyan nagy csapatban, mint a CNN-é, előfordul, hogy valaki csak egy kis területért felelős, és az bizony unalmas lehet.