A múzeumok házhoz mennek
Az NKA kevesebb kiállítást támogatott 2008-ban, mint a megelőző évben, miközben az egy kiállításra adott összeg a másfélszeresére nőtt (2008-ban 3,24 millió forint kiállításonként). A cél az volt, hogy ne aprózzák el a támogatást. A látogatóbarát szolgáltatások - érzékelhető, kipróbálható, oktató múzeumi élmények - egyre terjedő bevezetése mellett a múzeumok kitörtek az épületek falai közül, és egyre szélesebb rétegekhez jutnak el.
Az elmúlt években a nagyobb összegből megvalósuló időszaki kiállítások vándorútra indultak. A Tatárjárás vándorkiállítás például - amely a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításának anyagára épülve járta az országot és jutott el Csíkszeredára is - a vidéki helyszíneken további közel 70 ezer látogatót vonzott, ebből Csíkszeredán önmagában 36 ezret.
Az NKA az elmúlt évben jelentős szerepet vállalt a digitális múzeumi adatbázisok létrehozásában. Támogatásával 2008-ban megvalósult Magyarország első, ingyenesen elérhető Digitális Múzeumi Könyvtára, amelyben 1237 kötet, 350 000 oldal, 8 millió karakter, 100 000 kép áll a nagyközönség és a szakma rendelkezésére. A programot az NKA 2009-ben is kiemelten támogatja.
A fogadtatás kedvező; a múzeumok és közgyűjtemények számának 27 százalékos (elmúlt két év) csökkenése ellenére évről évre növekszik az emberek érdeklődése a közgyűjteményekben őrzött értékek iránt. A magyar kiállítások teljes éves látogatószáma már megközelíti 12 milliót. Nyolc év alatt 15 százalékkal emelkedett a száz lakosra jutó múzeumlátogatások száma.