Ejtőernyősökről és kiállításokról a Nemzeti Galériában

Csák Ferenc, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója mai sajtótájékoztatóján cáfolta a Magyar Nemzet csütörtöki számában megjelent állításokat, többek között azt, hogy május 1-től 15 embert hozott a minisztériumból a múzeumba egy újonnan alakított kabinetirodába. A sajtótájékoztatón egyébként a múzeum terveiről volt szó: júniusban például Fortunato Depero olasz futurista festő munkásságából nyílik nagyszabású kiállítás.

Több korszak anyagát bemutató nagykiállítások, nemzetközi és hazai együttműködések, valamint infrastrukturális beruházások mellett új arculat és az intézmény oktatási szerepének erősítése is szerepel a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) következő három esztendőre kidolgozott stratégiájában, melyet csütörtökön mutattak be a múzeum vezetői.

Csák Ferenc főigazgató a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az MNG tudományos tanácsával karöltve az elmúlt három hónapban öntötték formába a következő évek kiállítási, fejlesztési és közönségkapcsolati stratégiáját.
A 2010 második félévére tervezett tárlatokról Szücs György főigazgató-helyettes számolt be. Júniusban nyílik az olasz futurista festő, grafikus, Fortunato Depero munkásságát és annak magyarországi hatását bemutató kiállítás, valamint a XX. század második felében alkotó Kovásznai György életmű-kiállítása.

Namurból érkezik szeptemberben a belga szimbolista festészet nagy alakja, Félicien Rops munkáit felvonultató tárlat, majd a magyar kereskedelmi plakát 1924 és 1942 közötti fejlődését követhetik nyomon az MNG látogatói a Merészebb, mint a festészet című kiállításon. A felemelő évszázad című minisztériumi programsorozathoz kapcsolódik a XIX. század nemzeti művészetét vizsgáló, Nemzet és művészet című, novemberben nyíló tárlat.
Szücs György a külső helyszíneken megvalósuló kiállításokról is szót ejtett: Csíkszeredán a XIX. század mesterei, Balatonfüreden Vaszary János, Hatvanban Hatvany Ferenc művei mutatkoznak be, Londonban pedig a budapesti Szépművészeti Múzeummal rendez közös tárlatot a Nemzeti Galéria.

A távlati tervekről beszámoló Jávor Anna gyűjteményi igazgató elárulta, 2011-ben az MNG többek között idősebb Markó Károly és Ferenczy Károly festészetének szentel életmű-kiállítást, Magyarország európai uniós elnökségét is köszönti egy kortárs horvát szobrászati tárlat, de autista otthonokban készült képzőművészeti alkotásokból is terveznek kiállítást.

A következő esztendők programjában többek között külföldön alkotó XX. századi magyar művészek, Derkovits Gyula festészete, illetve kora újkori címereslevelek szerepelnek; külön tárlat mutatja be Rippl-Rónai József és Aristide Maillol barátságát, és új érzéket - a szaglást - "aktiválja" Kozári Hilda illatgraffiti-kiállítása.
A sajtótájékoztatón az MNG európai uniós pályázatairól is szó esett. Szücs György elmondása szerint a múzeum a TÁMOP program keretében csaknem 7 millió forintot nyert oktatási és képzési célokra, de pályázatot nyújtottak be egy nagyszabású tehetséggondozási és közösségépítési programra, valamint az épület komplex akadálymentesítésére is.

Mint Csák Ferenc bejelentette, megszületett az eredménye az MNG arculati pályázatának, emellett az intézmény infrastrukturálisan is megújul: 2010 utolsó harmadában kezdődik a főbejárati fogadócsarnok átalakítása, melynek eredményeként többek között új térbútorok, információs felületek szolgálják majd a látogatókat. Jávor Anna elmondása szerint folyamatosan zajlik az állandó kiállítások világításának korszerűsítése is.
Kültéren is beruházások kezdődtek: rövidesen befejeződik a Mátyás-kút felújítása, megújul a kilátóterasz, és a Várgondnokság Kht-vel kötött megállapodásnak köszönhetően az MNG három évre megkapja a Dunára néző Savoyai-terasz üzemeltetési jogát is.

Csák Ferenc elmondása szerint a Nemzeti Galéria június 1-től új anyagvizsgáló laborral bővül. A 100 millió forint értékű műszerrel felszerelt laboratóriumot egy magáncég bocsátja ingyenesen az MNG rendelkezésére, míg más múzeumok, galériák részére térítés ellenében.

Az MTI kérdésére Csák Ferenc közölte: a műtárgykölcsönzési osztály döntése alapján a korábbi hírekkel ellentétben mégsem kölcsönöznek műtárgyakat a Művészetek Völgyébe.

A főigazgató a sajtótájékoztatón cáfolta a Magyar Nemzet csütörtöki számában megjelent, többek között a szakmai előéletére és az MNG humánerőforrás-menedzsmentjére vonatkozó állításokat. A napilap cikkében értesülésekre hivatkozva többek között azt írta, hogy a kulturális tárca volt szakállamtitkára május 1-től újabb 15 embert hozott a minisztériumból a múzeumba egy újonnan alakított kabinetirodába.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.