Dobó Kata könyékig a fekáliában

A színházi bemutatók erdejében szeretnénk útjelzőt adni - hétről hétre. Nem minősítjük az előadásokat, hiszen premier előtt ezt nem illik. Nem utalgatunk arra, hogy ezért vagy azért ez biztos siker, vagy az könyvelhető bukás. Szemelgetünk.

Péntek

Több mint 13,5 éve játssza Csákányi Eszter, Pogány Judit és Szirtes Ági az Elnöknőket a Kamrában. Werner Schwab fekáliadrámájának egyik darabját, most a Békés Megyei Jókai Színház mutatja be. Három nőt látunk a színpadon, akik tévét avatnak, szerelemről álmodoznak, borozgatnak, világot megváltanak, egészen addig, míg egyikük, Mariedl, aki puszta kézzel hárítja a wc-dugulást, porrá nem zúzza álmaikat.

Ha nagyon őszinte akarok lenni, nem tudom elképzelni, ahogy a szarban turkáló véglényt Dobó Kata játssza, de ne ítéljünk látatlanban. A másik két hölgyet Kara Tünde és Bede Fazekas Annamária adja Szalma Dorotty rendezésében. Amiért viszont kétségtelenül érdemes megnézni, az a fordítás, amelyet Szilágyi Mária nyomán Parti Nagy Lajos írt pazarul.

A szerelem, a hűtlenség, a szerelmi próba modellje a Cosí fan tutte / Mind így csinálják című opera - állítja a Miskolci Nemzeti Színház. Mi már láttunk ebből jó előadást (rendezte Kovalik Balázs), és ezt a lehetőséget fenntartjuk a regensburgi színház intendánsának, Ernő Weilnek is, a produkció rendezőjének. Ebben a feldolgozásban is Dorabellát énekli Mester Viktória, ezt már Kovalik ugyancsak rá osztotta, váltótársai: Heiter Melinda és Hircsu Angelika. Fiordiligi Herczenik Anna és Miks Adrienn lesz, és a két férfi: Alessandro Codeluppi/Horváth István, valamint Cseh Antal/ Kertész András/ Kolozsi Balázs. Don Alfonsót, az öreg filozófust - aki fogadást köt a két férfival, hogy az ő menyasszonyaik sem hűségesebbek, mint a többi nő - Hámori Szabolcs és Konkoly Balázs játssza váltva.

 

Bár két premierje is lesz a szolnoki Szigligeti Színházban a hétvégén, nem hiszem, hogy túl vidám a társulat. A főpróba napján, csütörtökön halt meg Iglódi István, aki a Vízkereszt, vagy amit akartok című darabot rendezte. A gyász dacára a premiert megtartják, már csak azért is, hogy tisztelegjenek Iglódi emléke előtt. A színészek: Barabás Botond, Huszárik Kata, Molnár Nikolett, Dósa Mátyás, Gombos Judit, ifj. Jászai László/ Harna Péter, Mészáros István és Karczag Ferenc.

A szombat

máris itt van, és ezzel a másik szolnoki bemutató: a Szépségszalon, amelyet korábban Acélmagnóliák címen ismertünk (?). A rendezőként funkcionáló Radó Denise szerint a darabbéli hozzávalók: 1db keser-édes történet, 1db kisvárosi fodrászat, 6 db különböző korú és társadalmi helyzetű "csaj". A Fűszerek pedig:  nagy adag barátság, dupla adag humor, egy csipetnyi csipkelődés, némi irónia, sok-sok érzelem, ízlés szerint érzelmesség. Az elkészítési módot nem áruljuk el, csak a hat élő hozzávalót: Kertész Marcella, Császár Gyöngyi, Jankovics Anna, Lugosi Claudia, Sárvári Diána és Radó Denise.

Bob Fosse 1973-ban nyolc Oscar-díjjal jutalmazott filmváltozatot készített a Kabaré című Kander-Ebb musicalből, Liza Minnelli és Joel Grey főszereplésével. Most Ladányi Andrea mutatja be saját színpadi változatát a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház fiataljaival. Hogy mit gondol a darabról a díszlettervezést is felvállaló Ladányi? „Berlin, a húszas, harmincas évek fordulóján. Szórakozni és szórakoztatni vágyó, mámoros, önfeledt város, a holnapnélküliség boldog nemtörődömségében, sodródó élvetegségében... Egy nagyvárosnyi Titanic az Adolf Hitler nevű katasztrofális jégheggyel való találkozás előtt öt perccel. A berlini carpe diem lenyomata és kvintesszenciája a híres-hírhedt Kit-Kat Klub, ahol gyönyörűek a lányok, csábosak a fiúk, telefon van minden asztalon, és öt percre mindenki kapcsolatba kerülhet mindenkivel, fülledt az erotika, olcsó a pezsgő, szabad a csók, az ágy, az éjszaka - és itt lép fel a fiatal, ambiciózus énekesnő, az utolérhetetlen Sally Bowles. Ebbe a mesterséges, züllött mennyországba téved be az ugyancsak ambiciózus, fiatal amerikai író, Cliff Bradshaw, és rögtön áldozatul esik a tékozló város és Sally megbabonázó varázsának... Ám hiába a vég nélküli mámor, a partik, az álmok - a mélyben a világtörténelem egyik legsötétebb vihara készülődik, és a kijózanodás sem várat sokáig magára..." A szereplők: Horváth Margit, Olt Tamás, Pásztor Pál, Szalma Noémi, Fellinger Domonkos, Illyés Ákos, Fridrik Noémi és Horváth Sebestyén Sándor.

A Guppit, Vaszilij Szigarjev darabját nemrég láttuk a Pécsi Országos Színházi Találkozón, a felolvasó színházban, amelyben egészen pazar volt Györgyi Anna, Csuja Imre és Scherer Péter. (Úgy látszik, ma ez ilyen nosztalgikus nap.) Nincs okunk kételkedni abban, hogy Szikora János nem rendezi meg jól az előadást az Aranytízben, hiszen olyan színészekkel dolgozik, mint Pokorny Lia, Balikó Tamás és Vidákovics Szláven. A produkcióban két (férfi) színigazgató is van: az előbbi a Pécsi Nemzetit, az utóbbi december 1-je óta a Pécsi Horvát Színházat vezeti. A darabban adott egy kissé egyszerű hölgy, az őt meglehetős terrorban tartó férje meg az udvarló. de nem árulom el, mi sül ki a háromszögből. És úgysem találják ki.

Nemrég mutatta be Hobo a Circus Hungaricus című produkcióját, és itt a Szegedi Kortárs Balett, amely a Homo hungaricust csinálja meg. (Négy éve egy Homo Ludens című előadásuk volt, úgy látszik, Juronics Tamás rendező-koreográfus a címben szeret hangsúlyozni mindent, ami emberi.) Az ajánlóból mi ezt tudjuk meg az előadásról: "Emberi történetek, sorsok, egy zárt közösség drámai, néha komikus mindennapjai... a nemzet sorsának tükörképe. Sajátosan kárpát-medencei, hamisítatlan magyar viszonyok, az ismert és sokszor szidott mentalitás sajátosságaival, melyek mind végigkísérték történelmünket, meghatározzák jelenünket. A magyar népdal őszintesége, a magyar népzene gyönyörűsége egyszerre mosolyogtató és elszomorító történeteken ível át, elvégre sírva vigad a magyar." A táncosok: Czár Gergő, Csetényi Vencel, Fehér Laura, Finta Gábor, Hajszán Kitti, Haller János, Horváth M. Gergő, Markovics Ágnes, Palman Kitti, Szarvas Krisztina, Tarnavölgyi Zoltán, Tóth Andrea, Zsadon Flóra.

Vasárnap

a Harlekin Bábszínház már szezonális darabot vesz elő: A Krampusz, aki Mikulás akar lenni -t . (Szegény, teszem hozzá én.) Nagy Vilmos darabját és Nagy Zoltán zenéjét Herczeg Tamás állítja színpadra. Valószínűleg a cím már elárulta, miről szól a darab. A színészek: Soó Gyöngyvér és Zsolnai Richard.

Mackó születésnapja nem mikulásos-karácsonyi, hanem születésnapos, mint ez a címéből ugyancsak kiderül. De gyerekdarab, amelyet a Mesebolt Bábszínház ad elő. Írta: Veres András, tervezte: Mátravölgyi Ákos, rendezte: Kovács Géza, játssza: Császár Erika, Krucsó Rita és Németh Márta. "Ha az embernek születésnapja van, máshogy csörög a vekker, máshogy mennek a felhők és más íze van a reggelinek. Ha az embernek születésnapja van, előtte minden este megkérdezi, hogy hányat kell még aludni és megszámolja az ujjain, hogy már csak hármat, már csak kettőt, már csak egyet... Ha az embernek születésnapja van, azt azonnal észre lehet venni." Én nem egészen így vagyok vele (sőt!), noha hamarosan hasonló eseményt kell átélnem.

Az előbbi két előadás kombinációja a Presidance produkciója a Millenáris Teátrumban. Karácsonyi, de nem feltétlenül gyerekeknek szó, azt mondják: családi. A címe Christmas Now, amely egészen erősen utal arra, hogy már csak pár nap, és itt a karácsony. Az alkotók azt ígérik: elvarázsolják, felkészítik, felpörgetik, de meg is nyugtatják lelkünket, amire nekem nagy szükségem is lesz a fent vázolt születésnap miatt.

Garaczi László darabját, a Plazmát a kortárs magyar darabokra szakosodott KoMa vitte sikerre, és most ezt kísérli meg a kecskeméti Katona József Színház is - Réczei Tamás rendezésében. "Garaczi László zenés tv-játéka a mindent eluraló médiapimaszságot mutatja be. A kereskedelmi adások mindenhatóságát, ahol felhatalmazva érzik magukat a műsorvezetők, hogy mások szerelmi életébe, magánszférájába, sorsába, karrierjébe beleszóljanak, arról faggassák, kínos helyzetekbe hozzák, mindezt kizárólag a nézettség emelkedése érdekében." Milyen szerencse, hogy ez nem rólunk szól. Akik előadják: Bognár Gyöngyvér, Kéner Gabriella, Kőszegi Ákos, Szakács Tibor és Hegedűs Zoltán.

szerda

Szabó T. Anna kimondottan a Budaörsi Játékszínnek írta Fűszermadár című darabját. A történetről azt tudjuk: "Morkoláb, a fekete szörnyeteg fel akarja falni a Napot. Csak az ősi, titkos fűszervarázslattal lehet szembeszállni vele. Egy földi kislány és két csillámvölgyi gyerek a Fűszermadár segítségével kalandos útra indul, hogy megmentse a fényt. Mi is segítsünk, hogy sikerüljön!". A zeneszerző: Dés András, a rendező: Felhőfi-Kiss László, akit színészként is rettentően szeretünk. A szereplők: Bakos-Kiss Gábor, Páder Petra, Dér Zsolt, Kaszás Ágnes, Sütő András, Rácz-Koncz Eszter, Urmai Gábor és Mezei Réka.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.