A királyok porcelánja a budai királyi palotában

Főúri készletek, egyedi mesterművek, eredeti kéziratok, levelek és a Képes Krónika 19. századi nemes másolata is látható lesz többek között az április 18-án nyíló, gazdag kiállításon, amely felsorakoztatja a világhírű herendi porcelánok és a könyvtár egyedülálló gyűjteményében található művek legszebb, legkülönlegesebb darabjait a Budavári Palotában.

Az egyik teremben egy főúri ebédlő enteriőrben láthatjuk az „arisztokraták porcelánjait”. Kiemelkedő darabja a muzeális Királyi Készlet, melyet Ferenc József osztrák császár és magyar király használt egykor ugyanezen a helyen, a palotában, ahol a kiállítás látható. A készletet, amely összesen 4496 darabból állt, háromféle dekorral díszítették, külön a királyi asztal, a személyzet és a tisztikar számára. Mára az eredeti szervizből sajnos csak néhány darab maradt meg, de az udvari asztal számára tervezett készletet – azzal a változtatással, hogy a király monogramja helyett azon a magyar címer szerepel – jelenleg is készítik, kizárólag a magyar állam részére, s ezzel terítenek a legmagasabb rangú fogadásokon.

Itt látható a jubileumát ünneplő Apponyi-készlet, illetve számos világhírű szerviz darabjai, közöttük az Erzsébet királyné – Sissi – számára tervezett készlet. A főurak, uralkodók számára készített darabok közül láthatják az érdeklődők a Viktória-mintás készletet, mely a gyár számára meghozta a világhírnevet (külön érdekesség, hogy megtekinthetik a látogatók ennek felújított változatát is, a Royal Gardent – ezzel ajándékozta meg a gyár tavaly Vilmos herceget és Kate Middletont esküvőjük alkalmából), és további gyönyörű készleteket, mint például a Rotschild, Windsor, Andrássy, Apponyi, Héderváry, Siang Noire, Wales dekorral díszítettet.

A másik terem, amelyben étkészletet prezentálunk, nagypolgári szalon-enteriőrt idéz. Itt az a széles körben elterjedt szerviz kerül középpontba, amelynek névadója a Liechtenstein hercegi család, akik több mint másfél évszázada használják családi címerükkel kiegészítve ezt a szépséges dekort. Célunk annak bemutatása, hogy a 19. század végétől miként válnak a porcelánból készült műremekek a polgári lét természetes kellékeivé, kikerülve az arisztokrácia monopóliumából. Ezért a vitrinekben dísztárgyak, kisplasztikák is kiállításra kerülnek.

A kiállítás harmadik, legkülönlegesebb része a középső terem, ahol egyedi porcelántárgyakat, illetve a megfestett motívumokhoz köthető, a nemzeti könyvtár tulajdonában lévő könyvritkaságokat csodálhatják meg a látogatók. Ilyen például a Szent Korona porcelánból készített pontos mása, illetve a Képes Krónika egyik jelenetét ábrázoló díszváza – lenyűgözik a nézőt: elkészítésük művészi és technikai bravúr volt. Melléjük helyezték a nemzeti könyvtár kincseiből a Képes Krónika 19. században készített nemesmásolatát, Révai Péter koronaőr visszaemlékezéseit, Decsy Sámuel és Ipolyi Arnold könyveinek eredeti kiadásait; valamint az ábrázolt személyekhez köthető egyéb relikviákat, többek között Széchenyi István és Kossuth Lajos által dedikált könyveket, leveleket.

A kiállításhoz foglalkozások is kapcsolódnak, legelőbb április 28-án.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.