Mi újság a budavári aszfalt alatt?
Adamkó Péter és Leél-Őssy Szabolcs barlangkutatókkal is ezen ereszkedtünk alá, hogy megnézzük, mi újság odalenn. Első élményünk, hogy nem tudjuk fölkapcsolni a villanyt. Állítólag tavasszal átköttette a barlang egy részét használó Budavári Labirintus Kft., amely egyébként jogcím nélkül használja ma a barlangrendszer egy kisebb részét a Lovas út felől. Sőt, olykor a barlang többi részét is, mondják vezetőink, és frissnek tűnő festésnyomokat mutatnak, meg egy ajtót, melyet szerintük illegálisan nyitott a kft. Elsétálunk azokhoz a vasajtókhoz is, amelyek a Sziklakórházba nyíltak valaha, míg be nem hegeszttette azokat a Labirintus.
A két szakemberből árad a panasz a föld alatti viszonyok miatt, de megmutatják a barlang szépségeit is, a csipkésre kimosott mészkőfőtéket (mennyezeteket), melyekben egy helyen mamutfoglenyomat is látható, továbbá a középkori kutakat és a török kori tartóoszlopokat. Úgy látszik, a barlang már akkor is omladozott. És, mint tudjuk, omladozik ma is. Az egyik legfrissebb megerősítés idén a Szentháromság tér alatt épült, s a Mátyás-templom felújításához irányuló teherautó-forgalom miatt volt szükséges. Később leereszkedünk a Bécsi kapu tér alatt egy másik üregbe is, amely nincs összeköttetésben a barlangrendszerrel, de önmagában is száz méter hoszszú. Ez szakadt be egy kisbusz alatt évekkel ezelőtt: azon a helyen boltozatos erősítést kapott. A márgába vájt járatok azonban ma is omlékonyak (Leél-Őssy marokkal morzsolta a kőzetet), korábbi aládúcolásai szivacsossá korhadtak és összedőltek.
Nemrég a barlangrendszer kezelőt váltott. A természetvédelmi törvény tavalyi módosítása értelmében az év elejétől a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a kezelő, azonban még nem vette birtokba a területet. Simó Gáspár, a nemzeti park vagyonkezelési osztályának vezetője azt mondja, azért, mert nem tisztázott, melyik üreg barlang, melyik nem az a Vár alatt. Ők ugyanis csak a barlangokat, vagyis természetes eredetű üregeket kötelesek átvenni. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium most végzi annak vizsgálatát, hogy természetvédelmi értelemben pontosan mi tekinthető barlangnak, s ha ezzel elkészülnek, akkor történhet meg az átadás-átvétel, majd idővel talán a barlangrendszer nagyobb részének újbóli megnyitása a turisták előtt.
Takácsné Bolner Katalin, a KVVM barlangtani osztályának vezetője érdeklődésünkre elmondja: a Vár alatt létezik egyrészt a Várbarlangnak nevezett összefüggő járatrendszer, másrészt 50-60 ettől független (olykor ismeretlen) üreg, melyekről szintén meg kell állapítaniuk, hogy természetes eredetűek-e, vagyis barlangnak mondhatók-e. Ilyen értelemben a Sziklakórház nem tekinthető például a Várbarlang részének, mert termeit mesterségesen építették ki a harmincas években, tehát nem is fog a nemzeti parkhoz kerülni, ellentétben a Budavári Labirintussal, amely viszont igen. Rövid időn belül.