Városi túlélőshow: tűzkorsó és KÖR
Egy KÖR a tűzkorsó körül
A tűzkorsó indiai találmány: egy tűzhelyfajta, ami akkora, mint egy váza, és néhány maréknyi fával főzni lehet rajta. Ez volt a Mátyás téri KÖRfeszt egyik szenzációja.
Szalai Péter hosszasan kísérletezett, mire rájött, hogyan kell a tűzkorsót magyar alapanyagokból elkészíteni: huszonkét korsója repedt szét a benne keletkezett hőtől, mire megtalálta azt a samottos kecskeméti agyagot, amiből a videón látható darab is készült.
Duplán ég
A tűzkorsó indiai találmány. A kialakításából adódóan miniatűr faelgázosítóként működik: egy hasas kancsóhoz hasonló edény, aminek a kiszélesedő nyaka alatt szellőzőnyílásai vannak. A korsó fenekén ég a beledobált fa, és amikor az égésnél keletkező éghető gázok feljebb érkeznek a korsó nyakánál lévő nyílásokhoz, a beáramló friss levegő segítségével másodszor is égni kezdenek. Így nagyon kevés füst keletkezik, és sokkal jobban kihasználja az égés a fűtűanyagot, azaz nem pocsékol. Bármilyen aprófa megteszi bele, a lényeg, hogy száraz legyen. Mi például kukázott banános ládákon főztünk teát.
Kapni persze nem lehet
Szalai szerint egy-kétezer forintba kerülhet előállítani a tűzkorsót: ennyi az anyag és a korsó kiégetésének a költsége. Korongozással a legegyszerűbb, de akár a legprimitívebb hurkatechnikával is el lehet készíteni. A lényeg, hogy megfelelő legyen az alapanyag, a forma, meglegyenek a szellőzőnyílások, és az optimális falvastagság - ha túl vaskos a kerámia, akkor lassabban melegszik át, és a hőkülönbségtől elpattanhat. A bökkenő az, hogy ő nem készít ilyesmit kereskedelmi forgalom számára. Viszont szívesen megtanítja a technikát: tart kézműves foglalkozásokat, és nem csinál titkot a technológiából.
Magad uram, ha a gazdád...
Legutóbb a Mátyás téri KÖRfeszten, a Védegylet fesztiválján mutatta be a korsót. A KÖR: Közösségi Önsegítő Rendszerek Fesztiválja rendhagyó volt a Védegylet rendezvényei között is. Olyan kezdeményezések kaptak helyet két álló napig, amelyek nem felülről, valamilyen hatalomtól várnak megoldást a problémáikra, hanem maguk csinálják meg a szerencséjüket.
Voltak olyanok, akik alternatív fizetőeszközt vezettek be a környékükön, és voltak felső-tiszai gazdák, akik összefogtak, hogy együtt értékesítsék a terményeiket. És akik boltosoktól, piacosoktól elkérik a maradékaikat és kukáznak is, és a még felhasználható élelmiszerekből főzött ételt szétosztják, mások a lakókörnyezetük beépítésébe akarnak beleszólni. Vagy éppen közvetlenül kereskednek, megint mások fürdőket építenek kalákában.
Egyedül nem megy
Ami mindannyiukban közös, hogy maguk tesznek a saját boldogulásukért, és megpróbálnak minél egyszerűbbé, mások számára is elérhető módon összefogni. És mindannyian egyetértenek abban, hogy élni és túlélni csakis közösségben, másokkal összefogva és együttműködve lehet.