Winnetou nyelve is kihalhat

Az európai hódítás kezdetén csaknem 300 indián nyelv létezett Észak-Amerikában, amiből 175 még ma is él, de nagyon sok közülük erősen veszélyeztetettnek számít – írja a Philadelphia Inquirer.

Nem hisznek a 2012-es világvégében a maják

A 2012-vel kapcsolatos világvége elméletek igen népszerűek a nyugati világban, ám a maják, akiktől az évszámhoz kötődő eredeti rossz ómen származik, egyáltalán nem hisznek egy eljövendő katasztrófában.

Melyik nyelvnek van a legnagyobb szókincse?

Vajon melyik nyelvnek van a legnagyobb szókincse? Erre a kérdésre valószínűleg a legtöbb hazafi egyből a saját nyelvét említené válaszként.

Spanyol nyelvi kavalkád a vébén

A spanyol, argentin, mexikói, uruguayi, paraguayi, chilei és hondurasi válogatottak játékosai mind beszélnek spanyolul, mégse mindig értik meg egymást.

A vébé után már anyanyelvükön tanulhatnak

Dél-Afrika bejelentette, hogy hamarosan az általános iskola első három évében minden kisdiák saját anyanyelvén tanulhat.

 

Kihalt nyelvnek hitték, több ezren beszélik

Egy 2009-es UNESCO jelentés kihaltnak nevezte az indiai aimol nyelvet, holott azt ma is több ezren beszélik, sőt, még rádióadást is közvetítenek aimol nyelven.

Meglepődtek az aimol törzsfőnökök, amikor megtudták, hogy nyelvüket „halottnak nyilvánította" egy UNESCO jelentés 2009-ben. A törzsnek a tibeti-burmai nyelvcsaládhoz tartozó nyelvét ugyanis még legalább 6500-an beszélik 15 kis indiai hegyi faluban - írja egy helyi újság, az E-pao.

Az aimolok India Burmával határos északkeleti államában, Manipurban élnek, sok rokon törzzsel együtt a hegyekben. Manipur a kisebb indiai államok közé tartozik, lakossága kevesebb mint két és fél millió. Indiában ugyanakkor az összlakosság 8 százaléka, azaz majdnem 100 millió indiai törzsi körülmények között él.

Jelenleg 645 törzset tartanak számon Indiában: az aimol csak egy Manipur 28 helyi törzse közül. A kihaltnak nevezett aimol nyelven egyébként még rádióadásokat is rendszeresen közvetítenek a helyi rádió nemzetiségi programján belül. Az illetékes manipuri hatóságok most dokumentációval igyekeznek igazolni, hogy az aimol nyelv még mindig él - írja a nyest.hu.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.