Nem menő a védőruha
AzMGYOSZ konferenciáján ismertetett, hat országot – Magyarországot, Ausztriát, Horvátországot, Romániát, Szlovákiát és Szlovéniát – érintő felmérésből kiderült, hogy az előítéletekkel ellentétben a megkérdezett több mint hétszáz vállalat több mint háromnegyede rendelkezik érvényes munkahelyi egészségpolitikával, a vállalatok több mint fele pedig már külön pénzügyi keretet is létrehozott a munkabiztonsági és munkaegészségügyi tevékenységekre. Ez azért is fontos, mert a hasonló európai felmérések szerint az emberek háromnegyede úgy véli, hogy a megbetegedésük teljesen, vagy nagyrészt a munkahelyi körülményekre vezethetők vissza.
Nem is meglepő, hogy a munkavállalói képviselők túlnyomó többsége, közel 90 százaléka értékeli is az erőfeszítéseket. Ami igazán kedvező – és sokak által meglepő –fejleménynek lehet mondani, hogy a munkahelyi biztonság és egészség finanszírozásának mértéke a pénzügyi válság hatására sem változott érdemben. A válaszadó vállalatok úgy nyilatkoztak, hogy ezt a forrásszintet igyekeztek megtartani. A felmérés eredményei ugyanakkor elkeserítő fejleményekre is rámutatnak. Kiderült ugyanis, hogy a dolgozók többsége kevésbé törődik saját testi épségével, egészségével: a munkavállalói képviselők fele szerint figyelmeztetni kell őket a védőfelszerelések használatára, és sokan nincsenek tisztában az egészséges életmód alapvető szabályaival sem.
A munkabiztonsággal és munkaegészségüggyel kapcsolatban számos előírás van érvényben az említett országokban, amelyek kiegészülnek az uniós szabályozókkal, ezek azonban nem minden esetben hozzák a várt eredményeket. Gyakori, hogy inkább új törvények születnek, ahelyett, hogy a meglévők jobb betartatására koncentrálnának. A felmérés készítői szerint az ilyen rendelkezések csak feleslegesen növelik a vállalkozások adminisztrációs terheit, és nehezebbé teszik a folyamatok kezelését.
Az MGYOSZ szerint a részletes, mindenre kiterjedő, mármár feleslegesen bürokratikus szabályozás helyett sokkal inkább egy keretrendszer jellegű megközelítésre van szükség ahhoz, hogy komoly lépésekkel tudjon fejlődni a munkahelyi biztonság, egészségügy.