1922: Tutanhamon síremléke és átka
A Belgiumi Loewen egyetemi könyvtárában fölfedezik egy 12. századi latin nyelvű hártyakódexben egy 37 soros, 132 magyar szóból álló verset. Az Ómagyar Mária Siralom igazi tudományos szenzáció. A kódexet ma, benne a legrégibb magyar verssel a Széchenyi Könyvtár őrzi.
A nemzetközi közvélemény figyelme ezzel együtt sem a háború utáni Magyarországra, hanem az egyiptomi Királyok Völgyére irányul. 1922. november 6-án feltárnak egy ismeretlen sírkamrát. Tutanhamon fáraó temetkezési kamráját találta meg az angol kutató. Mindenütt csillogó kincsek, fénylő arany.
Igazi világszenzáció. Tele arannyal és maszkokkal. Howard Carter egycsapásra híres lesz. Egy milliomos pénzeli az ásatásokat.
A gyermekkirály, Tutanhamon sírjának több ezer darabját szét kell válogatni, s ki kell hordani a szabadba. Turistazarándokhely lesz az ásatások színhelye.
A szarkofág felnyitása van már hátra. Egy felirat arra figyelmeztet, aki a halott nyugalmát megsérti, megbűnhődik. Egy kobra Carter házában megöli a kanárimadarat. Az emberek ezt rossz előjelnek gondolják. Hat héttel a szarkofág felnyitása után a szponzor megbetegszik, és meghal. Carter sok munkatársa szintén korán meghal, ez dagasztja a legendát. Ma már tudjuk, hogy ennek élettani okai is vannak. A belélegzett mikrobák legalább olyan veszélyesek, mint az átkok.
Kairó akadályozza a britek munkáját. Az egyiptomi kormány kitiltja Cartert, s kimondja, a kincs nem a gyarmatosítóké. Csak egy év múlva térhet vissza, amikor kinyithatja a 19 évesen bebalzsamozott fáraó koporsóját.