Az online média éve

Az elmúlt év történelmi áttörést hozott a média világában.

Nézd a Hírmátrixot!

A Hírmátrix egy alternatív címlap, amely színes négyszögekként jeleníti meg a cikk-termést, a blog bejegyzéseket, videókat és azok pillanatnyi forgalmát. A négyszögek mérete az olvasottsággal arányos, minél nagyobb a téglalap, annál többen nézik a szóban forgó tartalmat.

Csődeljárás alatt a .ch ingyenes svájci lap

Ismét elvérzett egy napilap.

Akik a színvonalon spórolnak

Színvonalban, írások eredetiségében voltak jeles korszakai, lapszerkesztői életművei a magyar napisajtónak, a tulajdonosok jó részének azonban nincs sajtótörténeti memóriája. Észre se veszik, be unott, sivár olykor egyik-másik újságjuk. NolBlog

Az internet ördögtől való?

Az internet húsz éves fennállása óta - megannyi új lehetőség mellett - kitermelte sajátos problémáit, amelyekre megoldásokat kell találni. A felvetődő kérdések nyomán heves viták robbantak ki.

 

Orosz-amerikai egyeztetés a hírkalózkodásról

Világszerte veszélyeztetik a fősodorbeli kiadók üzletmenetét az internetes kalózkiadványok, amelyek engedély nélkül használják mások eredeti hírtartalmait - hívták fel a figyelmet az egyre inkább elharapózó gyakorlatra egy amerikai-orosz videókonferencia résztvevői a napokban.

A RIA Novosti hírügynökség által szervezett Washington és Moszkva közötti videókonzultáció résztvevői, amerikai és orosz médiaelemzők és kiadói szakemberek egymásra licitálva fakadtak ki a hírtolvajlás miatt. David Marburger, amerikai médiajogi szakértő szerint a hírmásolás - "kopipésztelés" - , ami sokkal olcsóbb, mint az eredeti tartalmak előállítása, megölheti a professzionális tartalomkészítőket, és tömeges újságíró-elbocsátásokhoz vezethet a játékszabályokat betartó szerkesztőségeknél.

Alekszej Goreszlavszkíj, az orosz Interfax hírügynökség online divíziójának vezetője elmondta, hogy egy sor hírportál kiadója fizet ugyan a tartalmak újraközléséért, de messze nem annyit, mint amennyibe a hírek előállítása kerül.

Daniel Marburger, az Arkansasi Állami Egyetem közgazdaságtan-professzora kifejtette, hogy a hírkalózok nagyon alacsony hirdetési tarifákkal dolgoznak, ezzel lenyomják az árakat, s további károkat okoznak az eredeti tartalmakat készítő kiadóknak.

Valeríj Levcsenko, a RIA Novosty vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a hírügynökségek pénzügyi és nem anyagi veszteségeket szenvednek, amikor a hírtolvajok az eredeti írásokat forrásmegjelölés nélkül, egyszerűen lemásolva közlik saját oldalaikon.

A .RU internet domain koordinációs központ elnöke, Mihail Jakusev úgy vélte, sem a nemzetközi, sem a nemzeti szellemi tulajdon-védő törvények nem óvják a híranyagok szerzői jogait.

Jelena Vojnikanis, az orosz parlament (Duma) információpolitikai, -technológiai és távközlési bizottságának titkára azt vetette fel, hogy ki kellene bővíteni (az orosz) médiatörvényt, oly módon, hogy a forrásmegjelölés kötelezővé tétele az online média esetében is érvényes legyen.

A RIA Novosty beszámolóját ismertető Machiavelli Consulting emlékeztet, hogy az orosz kommunikációs és sajtóügyi minisztérium a közelmúltban törvénytervezetet készített, amely a hírekre is kiterjesztené a szerzői jogvédelmet, és a többi között pénzbírsággal, súlyos esetben pedig a kalózkiadvány elkobzásával büntetné a hírtolvajokat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.