Névtelen szűrés premier plánban

A pár perces vérvizsgálat valóban nem került semmibe, kis vér az ujjbegyből, névtelenséget garantáló jelige, s tíz perc múlva minden kételyre megvolt a válasz. Ez még megérte volna, ha egyidejűleg nem veszi jó közelről három különböző forgatócsoport az anonim sorban állókat.

Szőke Dörögdön

Taliándörögd jó ideje nem csak otthona Szőke Andrásnak, hanem létrehozott itt egy sajátos, természet közeli gyógyító helyet is. Képgaléria+Videó

Klikkelj az egészségedért!

Negyedik rendezvényénél tart a Millenárison a Klikk elnevezésű interaktív kiállítás-sorozat. A Klikk 4.0 a korábbi felépítést követi: most is játékos feladatokkal szerezhetnek új ismereteket. Videó

Génhiba a méhben

"Dream Makers", vagyis "Álomcsinálók" - ma már dr.

Imádom ezt a doktort!

Mit eszik a tehén? Szénát és kukoricát. És mik ezek? Zöldségek. Így a steak nem más, mint egy nagyon effektív mechanizmus arra, hogy zöldségek kerüljenek a szervezetbe. Gabonafélékre van szüksége? Egyen csirkét. A marhahús kitűnő forrása a mezei fűnek. Nolblog

 

Egyre nagyobb szakadék a két generáció között

Régi lemez, hogy a fiatalok és az idősek nem értenek egyet, ám a két generáció között évtizedek óta nem mértek ekkora nézetkülönbséget – állítja az amerikai Pew Research Center közvélemény-kutató cég.

A három ezer válaszadó megkérdezésével készült felmérés szerint egyre nagyobb a különbség az amerikai fiatalok és idősek által elfogadott társadalmi, vallási és párkapcsolati értékek között. A két nemzedék között a vietnámi háború óta, vagyis negyven éve nem volt példa ilyen mértékű nézetkülönbségre. Tízből nyolc megkérdezett szerint jelentős különbség van a fiatal és az idős generáció által képviselt értékek között, amely 1969 óta a legnagyobb érték. Az akkori felnőtt lakosságnak „csak" 74 százaléka érezte úgy, hogy a vietnámi háború, az emberi jogok és a nők esélyegyenlőségének kérdésében erősen eltérő nézetek vallanak a két korosztály képviselői - állítja a közvélemény-kutató cég.

Társadalmi és morális kérdésekben legnagyobb a szakadék

A válaszadók 47 százaléka szerint a morális kérdések és a társadalmi értékek közötti nézeteltérések jelentenek leginkább különbséget a fiatalok és idősek életfelfogása között. A 18 és 29 év közöttiek többsége úgy véli, ők más értékeket vallanak az életvitelt, családot, párkapcsolatot és randizást érintő kérdésekben. A 30-49 év közöttiek elsősorban a szokásokat tekintik megosztó tényezőnek, míg a 65 év fölöttiek az egymásra figyelés, a kölcsönös elismerés kérdését látják ellentmondásosnak. Utóbbiak szerint az ő generációjuk meghallgatta és bevonta az idősebbeket a döntésbe, a mai fiatalok viszont azt hiszik, övék a világ, kevésbé vannak tekintettel felmenőikre.

Vallásosság és technológia

Két tényező esetében jelentős különbség mutatható ki. A vallás életviteli szerepe kimutathatóan eltér a különböző generációk felfogásában: míg a 65 év felettiek kétharmada tartja magát hivőnek, addig a középkorúaknak alig fele, a fiataloknak pedig 40 százaléka véli úgy, hogy életében hangsúlyos szerepet kap a vallásos meggyőződés.

A fiatalok mindennapjaiban viszont a technológia kap hangsúlyosabb szerepet. A 18 és 29 év közöttiek háromnegyede naponta használja az internetet, azonban a 65 és 74 év közöttiek 40, a 75 év felettiek pedig alig 16 százaléka böngészik a hálón. A generációk között még nagyobb a különbség a mobiltelefon és SMS-használat esetében: a 65 évnél idősebbek alig 6 százaléka bonyolítja hívásainak többségét mobilról, és csak 11 százalékuk küld vagy fogad üzenetet. Ugyanakkor a 30 év alattiak 87 százaléka rendszeresen ír és olvas SMS-eket, 64 százalékuk pedig szinte minden hívást mobilról intéz.

Fiatalok szerint a hatvan éves már öreg

Érdekes különbség fedezhető fel a generációk között abban, hogy hány éves korra teszik az idős kor elérését. A válaszadók átlagosan a 68 év felettieket tekintik idősnek, a fiatalok közelebbi, a 65 év felettiek későbbi kort jelölnek meg. A 30 év alattiak szerint hatvan évesen az ember már idősnek számít, a 65 év felettiek szerint csak a 74 év fölöttiek tekinthetők igazán idősnek. Abban viszont egyetértenek, ha valaki elérte az időskort, legalább 89 éves koráig szeretné is azt élvezni.

A kutatás rávilágított, hogy mégsem olyan rossz megöregedni, mint ahogy azt sokan hiszik. Bár a válaszok szerint a 65 év alattiak több mint fele tart attól, hogy időskorára megromlik a memóriája, a megkérdezett 65 év felettieknek csak alig negyede számolt be ilyen problémáról. A vártnál kevesebb idős válaszadó panaszkodott komoly betegségre, depresszióra, vagy a mindennapjait megnehezítő egészségügyi problémákra. Sokan hiszik ugyan, hogy a nyugdíjasok korlátlan szabadidővel rendelkeznek, úgy tűnik, a nagypapák és nagymamák nagyon is elfoglaltak. Ezért csalódniuk kell a 65 év alatti válaszadóknak, hiszen míg 87 százalékuk arra számít, hogy nyugdíjasként rengeteg szabadideje lesz, a megkérdezett 65 év felettiek ennél kisebb, csak 65 százalékos arányban mondták, hogy nyugdíjba vonulásuk óta több idejük marad szabadon.

A megszépítő messzeség

- A generációk közötti morális különbségekhez érdekes adalék, hogy az ún. „bezzeg a mi időnkben" érzés az idősebb generációkban mai tudásunk szerint elsősorban annak a következménye, hogy az emlékezetünk megtréfál bennünket. Hiszen gondoljunk bele, ha évezredek során csakugyan minden nemzedék erkölcstelenebb lett volna - ahogy ez az érzés sugallja -, mint az előző, akkor hol tartanánk? - fűzi hozzá a kutatás eredményeihez Síklaki István, az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánhelyettese.

Síklaki szerint valójában arról van szó, hogy miközben rengeteget változunk, úgy érezzük, az énünk, személyiségünk stabil, a lényeges dolgokban változatlan. Lelki egyensúlyunk, vagyis annak az érzésnek a fenntartása érdekében, hogy következetes emberek vagyunk, akik alapjában véve urai az életüknek, feláldozzuk az emlékezeti hűséget a stabilitásba vetett hitünk oltárán. Az emlékezet Síklaki szerint a közhiedelemmel ellentétben egyébként is olyasmi, amit újra és újra megalkotunk a pillanatnyi szituációhoz igazítva. Így azután a mai - például idősebb kori - énünk értékrendszerének megfelelően alakul a memóriánk. Úgy emlékszünk, fiatal korunkban is ugyanezen értékeket követtük állhatatosan. Holott többnyire bizonyíthatóan nem, közelebb volt a fiatalkori értékrendünk a „mai fiatalok" értékrendjéhez, mint ahogy emlékszünk.

(forrás: ELTE TÁTK Hírlevél)

Tökéletes összhang a generációk között
Tökéletes összhang a generációk között
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.