Jogom van az élelemhez!

Mia Farrow az elsők egyike volt, akik nehéz sorsú gyerekeket adoptáltak messzi országokból. Most Kamerunba látogatott, hogy felhívja a figyelmet az éhezésre. Képgalériával

Krüger szeretgeti

Huszonöt évnyi polgárháború, darfuri mészárlások, pár millió halott, viszont az állatállomány hihetetlenül megszaporodott. Még jobb hír, hogy a polgárháborús ellenfelek ma vadőrként dolgoznak.

Kína lesz Afrika megmentője?

Kína ugyan valóban nem tűzi zászlajára a demokrácia jelszavát, viszont utakat épít, miközben a szabad kereskedelemről és az emberi jogokról prédikáló Nyugat legfeljebb a felemelkedést gátló segélyeket küld.

Nem kedveljük a bevándorlókat: lehet kínai, ukrán és török

A bevándorlókat nem kedveljük, növekedett az ellenszenv a nem létező piréz népcsoporttal szemben, a határon túli magyarok kivételével pedig senkit nem látunk szívesen idehaza.

Szomália, sínylődő fél ország

Két éve még arról szóltak a hírek, hogy a hétmilliós Szomáliában félmillió ember szorul humanitárius segítségre. Ez a szám mára három és fél millióra emelkedett. Az ország fele nem jut elegendő táplálékhoz, vagy lakóhelyének elhagyására kényszerült. Képgalériával

 

Menekülteket tanítanak

Sok szomáliai és etióp lelt Kenyában menedékre. Az országaikban dúló zavargások és az éhínség kényszerítette arra őket, hogy elhagyják otthonukat és új életet kezdjenek. Legtöbbjüknek azonban nagy nehézséget jelent a beilleszkedés.

A Szomáli-félsziget országaiban évek óta tartó politikai zavargások és az éhínség sok menekültet kényszerített Etiópiából és Szomáliából a szomszédos Kenyába, főleg annak hárommilliós fővárosába, Nairobiba. Kenyában és Nairobiban azonban a lakosság többsége az angol és a szuahéli nyelveket használja elsődleges vagy közvetítő nyelvként, míg a szomáliaiak és az etiópok jobbára csak saját országaik nyelvét beszélik: a szomálit vagy az amharát - írja az ENSZ egy humanitárius hírekkel foglalkozó hírügynöksége.

A menekültek helyzete több szempontból is különösen nehéz. Nem ritka köztük a családjától elszakadt fiatal, akinek nagy kihívás egy ismeretlen ország ismeretlen nyelvén érvényesülnie. Az arab és héber nyelvekkel távolról rokon amhara és a szomáli ráadásul teljesen különbözik a velük földrajzilag határos, de egyébként a bantu nyelvek közé tartozó szuahéli nyelvtől.

Nairobiban tavaly felnőtt nyelvtanítási programot próbáltak szervezni, de már a terembérleti költség is túl nagy kihívásnak bizonyult. A menekültek önsegélyező csoportjait a Nemzetközi Menekültügyi Bizottság (International Rescue Committee - IRC) segíti. Három hónapos szünidejükben a helyi Strathmore Egyetem önkéntes diákjai igyekeznek nyelvórákkal támogatni az IRC munkáját és a menekülteket - írja a nyest.hu.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.