Maratoni drogprevenció
- A legjobb megelőzési módszer minél többször elmondani a gyereknek, miért veszélyes a drog, miért ne próbálják ki – mondta a rendezvény megnyitóján Tóth Gábor, Budapest rendőrfőkapitánya Tóth szerint, noha a rendőrség mindent megtesz annak érdekében, hogy csökkenjen a kábítószer-fogyasztás, egyedül nem képesek elég hatékonyan fellépni a folyamat ellen, ezét van szükség társadalmi összefogásra. Hivatalos szervként elsősorban a kereskedők, a terjesztők ellen lépnek fel, hogy kínálati oldalról szorítsák vissza a tevékenységet, s megakadályozzák a behozatalt, termesztést és előállítást, végül pedig az árusítást.
A rendezvényen nem csupán a kábítószerekkel, megelőzéssel kapcsolatos előadások hangzanak majd el, a szervezők arra is töreksednek, hogy minél több alternatívát kínáljanak az érdeklődőknek a szabadidő hasznos eltöltésére. A család, a közösség fontosságát hangsúlyozta Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára, hiszen senki nem lehet annyira elfoglalt, hogy a gyerekeire ne jusson ideje, s ne kérdezze meg, mi a problémája. Egy ifjúságról szóló gyorsjelentésből kiderült, a drog mint a fiatalok jövőjét leginkább veszélyeztető tényező lejjebb szorult az első helyről, ahol még két éve szerepelt. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a drogellenes politikának, az együtt gondolkodásnak és segítésnek elsősorban a fiatalokat kell megcéloznia.
- Nem a kábítószerezés helyett kell alternatívát kínálni az embereknek, hanem olyan, az életre vonatkozó mintákat, példákat, lehetőségeket kell nyújtani, amelyekben autentikus, erős tapasztalatok és élmények érhetik az embereket - fogalmazott Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet Igazgatója. „Aki bele tud feledkezni, szenvedélyesen mélyedni valami jó dologba, az megéli azokat az intellektuális és érzelmi, többleteket, amelyeket egy ilyen jellegű dolog híján kábítószerekben keresne.”
A rendezvényre olyan programokat állítottak össze, amelyekkel el tudják terelni a figyelmet a veszélyhelyzetekről, a gondokról és a problémákról. - Azt szeretnénk bemutatni, hogyan lehet értelmesen, tartalmasan és egészségesen élni - mondta Diószegi Gábor, a Rendészeti Megelőzési Társaság elnöke, s hozzátette, hogy 1997 óta a magyar rendőrség minden évben megrendezi ezt a világnapot, s melynek most két apropója is van: egyrészt 20 éves a rendőrségi bűnmegelőzés, másrészt az országgyűlés 1999-ben fogadta el a Nemzeti Drogstratégiát, amely az idén jár le.