Gyakrabban káromkodnak a televízióban

Egy nemrég közzétett brit kutatás eredményei szerint a nézők úgy látják, az elmúlt tíz évben gyakoribbá vált a szitokszavak használata a televíziós műsorokban, amely meglátásuk szerint nem csak egyszerűen káros, de közvetlenül hozzájárult ahhoz is, hogy a mai fiatalok egyre többet káromkodnak.

Apának lenni a legfontosabb

Egy amerikai felmérés eredményei szerint a helyiek többsége úgy látja, apának lenni az egyik legfontosabb szerep a férfiak életében.

Alulreprezentáltak a nők a médiában

Egy friss felmérés szerint a nők mind műsorvezető-riporterként, mind híralanyként alulreprezentáltak a médiában, ráadásul a sajtó anyagok sztereotip, sokszor valótlan képben tüntetik fel őket.

Világszerte sok a munkanélküli fiatal

Egy 131 országra kiterjedő kutatás szerint világszerte a 30 év alattiak körében a legmagasabb a munkanélküliségi ráta.

Milliók élhetnek külföldről érkezett anyagi segítségből

A Gallup kutatása szerint nemzetközi szinten a lakosság három százaléka támaszkodik külföldön élő személytől kapott anyagi vagy természetbeni támogatásokra.

 

Lassan javul a mentális betegek társadalmi megítélése

Egy brit felmérés eredményei szerint generációs váltás szükséges ahhoz, hogy a mentális problémával küzdő betegekkel szembeni negatív társadalmi ítélet jelentősen csökkenjen . Bár a tendenciák pozitívak, még mindig sok a félelem és téves képzet velük szemben.

A brit állami egészségügyi szolgálat, az NHS megbízásából készült friss kutatás adatai szerint, bár javulnak az attitűdök, még mindig sok a mélyen gyökeredző előítélet a mentális betegségekkel szemben. A kutatási eredmények szerint jelenleg a brit állampolgárok 77 százaléka gondolja úgy, hogy az ilyen panasz is csak olyan betegség, mint bármely másik, ugyanakkor hatból egy személy úgy véli, a mentális panaszok az önfegyelem és akaraterő hiányára vezethetők vissza. Ez utóbbi arány egyezik az 1994-es eredményekkel, amikor az első alkalommal vizsgálták közvélemény-kutatás során a kérdést.

A felmérés szerint a britek 70 százaléka lenne hajlandó barátaival, családtagjaival lelki egészségéről beszélni. Főnökeivel, kollégáival csak 43 százalék konzultálna szívesen hasonló panaszokról. Bár ezek az eredmények egyfajta nyitottságot mutatnak, a mentális betegekkel kapcsolatos előítéletek elég élesen rajzolódnak ki az alábbi eredmény szerint: négyből csak egy személy bízná egy olyan nőre a gyermekét felvigyázni, akiről tudja, hogy korábban mentális problémával kórházban kezelték. Ráadásul a megkérdezettek 17 százaléka gondolja úgy, hogy egy lelkisegély központ vagy beteggondozó működése a lakókörnyezetében rosszat tenne a környék megítélésének.

Az NHS kommentárja szerint a kutatás eredményei meglehetősen vegyes képet mutatnak a társadalom attitűdjéről. A szakértők szerint jelentős változás az előítéletekben csak egy generációs váltás eredményeként fog beállni - írja az ELTE TÁTK hírlevele.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.