Hatásosak a dohányzás elleni kampányok
Az Action on Smoking and Health (ASH) kutatása szerint az 1999-ben mért 15,6 százalékról 5,6 százalékra esett vissza a dohányzó 14 és 15 évesek aránya Új-Zélandon. A jelentős csökkenés a szakértők szerint az aktív dohányzás elleni kampányoknak köszönhető, ugyanis a fiatalok jelentős része jelezte, elrettentő hatásúnak találja a cigarettásdobozokon szereplő egészségügyi figyelmezetéseket. A dohányzás káros hatásaira figyelmeztető illusztrációk elhelyezése a dobozokon 2008. óta kötelező az országban.
Az iskoláknak kiküldött, majd onnan visszaérkezett 27 ezer kérdőív kiértékelése szerint a vizsgált korcsoport kétharmada még soha nem gyújtott rá. Ez az arány kétszer annyi, mint amit a tíz évvel ezelőtti felmérés során tapasztaltak a kutatók.
A vizsgálat ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy Új-Zélandon a két nem közül a lányok gyújtanak rá gyakrabban. A 14-15 évesek körében a bennszülött maori lányok a legnagyobb dohányosok, bár esetükben is csökken a cigarettázok száma. 1999-ben még 36,2, ma már "csak" 17,9 százaléka gyújt rá napi rendszerességgel. A maori fiúk 11 százaléka dohányzik napjainkban, mintegy feleannyian, mint tíz évvel ezelőtt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2010-es nemzetközi jelentése szerint Magyarországra is jellemző adat, hogy a fiatal lányok körében több a dohányos, mint a fiúk esetében. A felmérés szerint a magyar lányok 23,6, míg a fiúk 21,5 százaléka cigarettázik rendszeresen. A kutatás szerint hazánkban a 13-15 év közötti diákok negyede dohányzik, míg tízből hat azok aránya, akik legalább egyszer kipróbálták már a cigarettát.
A WHO szerint a dohányzási arány emelkedése a nők, különösen pedig a fiatal nők körében nemzetközi tendencia. A friss adatok szerint Európában a férfiak 59, a nők 21 százaléka dohányzik. Azonban míg a kelet-európai országokban látványosan nagy a különbség a két nem dohányzási mutatói között, addig a nyugati régióban kiegyenlítettebbek az arányok. Örményországban például a férfiak 61, a nők 3 százaléka dohányzik, Görögországban pedig 63 és 39 százalék a vonatkozó arány, ezzel szemben Hollandiában a férfiak 33, a nők 28 százaléka gyújt rá rendszeresen - írja az ELTE TÁTK hírlevele.