Gyakrabban káromkodnak a televízióban

Egy nemrég közzétett brit kutatás eredményei szerint a nézők úgy látják, az elmúlt tíz évben gyakoribbá vált a szitokszavak használata a televíziós műsorokban, amely meglátásuk szerint nem csak egyszerűen káros, de közvetlenül hozzájárult ahhoz is, hogy a mai fiatalok egyre többet káromkodnak.

Apának lenni a legfontosabb

Egy amerikai felmérés eredményei szerint a helyiek többsége úgy látja, apának lenni az egyik legfontosabb szerep a férfiak életében.

Tinik titkos élete az interneten

Az egész világon egyre több szülő aggódik amiatt, hogy gyermekeik mivel töltik az idejüket az interneten.

Afrika és az akarat ereje

Az Afrikáról eddig bennünk élő képet kizárólagosan az embertelenség, háborúk, a káosz és a mérhetetlen szegénység jellemezte.

Nem adják fel az információcserét a fiatalok

Egy technológia szakértőkkel készített kutatás szerint a napjainkban a közösségi online felületeken aktív fiatalok életük végéig az internetes információcsere hívei maradnak.

 

Hatásosak a dohányzás elleni kampányok

Egy friss kutatás eredményei szerint hatásosak a dohányzás káros veszélyeire figyelmezető kampányok az új-zélandi fiatalok körében. Az országban egy évtized alatt harmadára csökkent a dohányzó tinédzserek száma, körükben azonban a bennszülött lányok gyújtanak rá a legtöbben.

Az Action on Smoking and Health (ASH) kutatása szerint az 1999-ben mért 15,6 százalékról 5,6 százalékra esett vissza a dohányzó 14 és 15 évesek aránya Új-Zélandon. A jelentős csökkenés a szakértők szerint az aktív dohányzás elleni kampányoknak köszönhető, ugyanis a fiatalok jelentős része jelezte, elrettentő hatásúnak találja a cigarettásdobozokon szereplő egészségügyi figyelmezetéseket. A dohányzás káros hatásaira figyelmeztető illusztrációk elhelyezése a dobozokon 2008. óta kötelező az országban.

Hollandiában a férfiak 33 százaléka gyújt rá rendszeresen - írja az ELTE TÁTK hírlevél
2009. október 3. Dublin, Írország. Dohányzó fiatal. Utcakép, városkép. Cigaretta, cigi, dohány, dohányzás. Külföld. Fotó: Kurucz Árpád

Az iskoláknak kiküldött, majd onnan visszaérkezett 27 ezer kérdőív kiértékelése szerint a vizsgált korcsoport kétharmada még soha nem gyújtott rá. Ez az arány kétszer annyi, mint amit a tíz évvel ezelőtti felmérés során tapasztaltak a kutatók.

A vizsgálat ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy Új-Zélandon a két nem közül a lányok gyújtanak rá gyakrabban. A 14-15 évesek körében a bennszülött maori lányok a legnagyobb dohányosok, bár esetükben is csökken a cigarettázok száma. 1999-ben még 36,2, ma már "csak" 17,9 százaléka gyújt rá napi rendszerességgel. A maori fiúk 11 százaléka dohányzik napjainkban, mintegy feleannyian, mint tíz évvel ezelőtt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2010-es nemzetközi jelentése szerint Magyarországra is jellemző adat, hogy a fiatal lányok körében több a dohányos, mint a fiúk esetében. A felmérés szerint a magyar lányok 23,6, míg a fiúk 21,5 százaléka cigarettázik rendszeresen. A kutatás szerint hazánkban a 13-15 év közötti diákok negyede dohányzik, míg tízből hat azok aránya, akik legalább egyszer kipróbálták már a cigarettát.

A WHO szerint a dohányzási arány emelkedése a nők, különösen pedig a fiatal nők körében nemzetközi tendencia. A friss adatok szerint Európában a férfiak 59, a nők 21 százaléka dohányzik. Azonban míg a kelet-európai országokban látványosan nagy a különbség a két nem dohányzási mutatói között, addig a nyugati régióban kiegyenlítettebbek az arányok. Örményországban például a férfiak 61, a nők 3 százaléka dohányzik, Görögországban pedig 63 és 39 százalék a vonatkozó arány, ezzel szemben Hollandiában a férfiak 33, a nők 28 százaléka gyújt rá rendszeresen - írja az ELTE TÁTK hírlevele.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.