Horgadó hormonok
Kiterjedt biokémiai kutatások alapján bizonyított az oxitocin erős pszichés, szexuális stimuláns hatása. Impotens patkányok hipotalamuszának praventrikuláris idegmagjában – az agy szexuális viselkedést irányító részében – a normálisnál alacsonyabb oxitocin-mRNS-szintet mutattak ki. Ezzel szemben a pszichés gátlást fokozó ópiát peptidek – proenkephalin és pro-dynorphin – túltermelését regisztrálták ugyanezeknél a példányoknál. Úgy tűnik tehát, hogy a szexuális alulműködésért az oxitocin és az ópiátok megbomlott egyensúlya a felelős. Az továbbra is rejtély, hogy mi váltja ki a hormonális zavart.
Az állatkísérletek során azt is megfigyelték, hogyan hat az oxitocin a szexuális funkciókra. Inger hatására a hipotalamusz idegmagjából úgynevezett oxitoszinergikus neuronok szabadulnak fel és áramlanak ki az agy más területeire, majd a gerincvelőbe, ahonnan az idegpályákon keresztül erekciót indukálnak. Az impotenciával küzdő férfi ak számára megfontolandó információ: az oxitocinnal ellentétes hatást kelt az agyban természetesen termelődő, gátló (inhibitor) neurotranszmitter, a GABA (gamma-amino-vajsav). Az idegrendszerben az ingerületátvitel szabályozását végző GABA a normálisnál nagyobb mennyiségben először oldja a szorongást, ellazulást, laza izomtónust okoz, majd kifejezetten bódító, altató hatást fejt ki – és ezáltal csökkenti a nemi vágyat és a libidót.
Fokozza a GABA transzmitterek aktivitását – és csökkenti a potenciát – az alkohol, a barbiturátok, a neuroaktív szteroidok, a valeriana, az illékony altatóanyagok és az altatókban használt „Z-drogok”.
Az oxitocin a jövőben reményt jelenthet a potenciazavarral küzdő férfiaknak, már csak azért is, mert a szervi funkciókon túl a jelek szerint pozitív érzelmi változást is okoz – ami gyakran a potenciaproblémák valódi gyökere.
Oxitocin
A természetben előforduló hormonnak az emlősök közti társas kapcsolatokban, az ivadékok és a szülők közti kötődés kialakulásában van kiemelt szerepe. Nagyobb mennyiségben szabadul fel a nők szervezetében szülés előtt és közben – elhúzódó vajúdás gyorsítására szokták mesterségesen pótolni –, illetve az anya és a csecsemő közötti kötődés erősítésében.
Embereknél fokozza a bizalmat, ezért kísérletek folynak alkalmazásáról a depresszió, a skizofrénia és az Asperger-szindróma kezelésében.