Kategorikus diagnosztika

Egyedülállóan széles körű genetikai elemzést végeztek angol és kanadai rákkutatók az emlődaganat előfordulásának és gyógyulási hajlamának összefüggéseit vizsgálva. Ennek alapján tíz különböző kategóriát sikerült meghatározni, melyek genetikailag azonosítható paraméterek szerint befolyásolják a betegség lefolyását.

Ki szedje ki?

Egy felmérés szerint még mindig hiszünk a kullancseltávolítás népi módszereiben.

Kis csípés, nagy gond

Itt a nyár, itt vannak a rovarok.

Programozott császár

Új rendelkezéssel lepte meg anyák napjára az angol nőket a parlament.

Örömtelibb a biztonságos szex

A biztonságos szex egyik alapfeltétele az óvszer használata, ám egy felmérés szerint, a fiatalok negyede csupán nyűgnek érzi azt.

 

Horgadó hormonok

A potenciaproblémák hátterében sokféle ok állhat – leggyakrabban pszichés indíttatású a gond –, ezért a tünetek orvoslására is széles körben kínálkoznak megoldások. A szexuális vágyat és teljesítőképességet különböző anyagokkal lehet fokozni, a cél azonban jó esetben az, hogy a gyógyszer a szervezet saját mechanizmusait replikálja, mellékhatások nélkül.

Kiterjedt biokémiai kutatások alapján bizonyított az oxitocin erős pszichés, szexuális stimuláns hatása. Impotens patkányok hipotalamuszának praventrikuláris idegmagjában – az agy szexuális viselkedést irányító részében – a normálisnál alacsonyabb oxitocin-mRNS-szintet mutattak ki. Ezzel szemben a pszichés gátlást fokozó ópiát peptidek – proenkephalin és pro-dynorphin – túltermelését regisztrálták ugyanezeknél a példányoknál. Úgy tűnik tehát, hogy a szexuális alulműködésért az oxitocin és az ópiátok megbomlott egyensúlya a felelős. Az továbbra is rejtély, hogy mi váltja ki a hormonális zavart.

Az állatkísérletek során azt is megfigyelték, hogyan hat az oxitocin a szexuális funkciókra. Inger hatására a hipotalamusz idegmagjából úgynevezett oxitoszinergikus neuronok szabadulnak fel és áramlanak ki az agy más területeire, majd a gerincvelőbe, ahonnan az idegpályákon keresztül erekciót indukálnak. Az impotenciával küzdő férfi ak számára megfontolandó információ: az oxitocinnal ellentétes hatást kelt az agyban természetesen termelődő, gátló (inhibitor) neurotranszmitter, a GABA (gamma-amino-vajsav). Az idegrendszerben az ingerületátvitel szabályozását végző GABA a normálisnál nagyobb mennyiségben először oldja a szorongást, ellazulást, laza izomtónust okoz, majd kifejezetten bódító, altató hatást fejt ki – és ezáltal csökkenti a nemi vágyat és a libidót.

Fokozza a GABA transzmitterek aktivitását – és csökkenti a potenciát – az alkohol, a barbiturátok, a neuroaktív szteroidok, a valeriana, az illékony altatóanyagok és az altatókban használt „Z-drogok”.

Az oxitocin a jövőben reményt jelenthet a potenciazavarral küzdő férfiaknak, már csak azért is, mert a szervi funkciókon túl a jelek szerint pozitív érzelmi változást is okoz – ami gyakran a potenciaproblémák valódi gyökere.

Oxitocin

A természetben előforduló hormonnak az emlősök közti társas kapcsolatokban, az ivadékok és a szülők közti kötődés kialakulásában van kiemelt szerepe. Nagyobb mennyiségben szabadul fel a nők szervezetében szülés előtt és közben – elhúzódó vajúdás gyorsítására szokták mesterségesen pótolni –, illetve az anya és a csecsemő közötti kötődés erősítésében.

Embereknél fokozza a bizalmat, ezért kísérletek folynak alkalmazásáról a depresszió, a skizofrénia és az Asperger-szindróma kezelésében.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.