Horgadó hormonok

A potenciaproblémák hátterében sokféle ok állhat – leggyakrabban pszichés indíttatású a gond –, ezért a tünetek orvoslására is széles körben kínálkoznak megoldások.

Kategorikus diagnosztika

Egyedülállóan széles körű genetikai elemzést végeztek angol és kanadai rákkutatók az emlődaganat előfordulásának és gyógyulási hajlamának összefüggéseit vizsgálva. Ennek alapján tíz különböző kategóriát sikerült meghatározni, melyek genetikailag azonosítható paraméterek szerint befolyásolják a betegség lefolyását.

Kis csípés, nagy gond

Itt a nyár, itt vannak a rovarok.

Programozott császár

Új rendelkezéssel lepte meg anyák napjára az angol nőket a parlament.

Örömtelibb a biztonságos szex

A biztonságos szex egyik alapfeltétele az óvszer használata, ám egy felmérés szerint, a fiatalok negyede csupán nyűgnek érzi azt.

 

Ki szedje ki?

Egy felmérés szerint még mindig hiszünk a kullancseltávolítás népi módszereiben. A tudatlanságunk statisztikai megoszlása is érdekes: a fiatalok inkább nem nyúlnak hozzá, a felsőfokú végzettségűek gyufával kísérleteznek –pedig jobban tennék, ha gyógyszertári eszközt alkalmaznának, a kiszedett vérszívót pedig beküldenék vizsgálatra.

Javában tart a kullancsszezon, a meleg tavasz csak rontott a helyzeten. A kullancsok szinte bárhol belénk mászhatnak: az erdei kirándulások során, parkban, játszótéren, kertben, sőt a városban is összeszedhetjük őket.

A kullancsok által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór, a fertőzött kullancs bélrendszerében található baktérium, amelyet a vérszívás után pár órával öklendez vissza a sebbe. A Lyme-kór ellen nem véd a védőoltás, viszont mivel baktérium okozza a fertőzést, antibiotikummal kezelhető. A fertőzések gyakran semmilyen kezdeti tünetet nem produkálnak, de később sok esetben súlyos bőrgyógyászati és idegrendszeri szövődményeket eredményeznek. Ha viszont körültekintően járunk el a kullancs eltávolításakor, akár a bakteriális fertőzések kialakulását is megelőzhetjük. Ezzel együtt a vérszívót minden esetben érdemes ellenőrzésre beküldeni a patikákban található kullancsbeküldő készletek segítségével, a Lyme-kór ugyanis gyógyítható, ha a kezelést időben megkezdik.

Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum legfrissebb felmérésének tanulsága szerint ugyan már sokan használnak a gyógyszertárakban kapható speciális eltávolító eszközöket, a lakosság közel tizede még mindig krémmel vagy olajjal kenegeti, 7 százaléka csavargatja, 4 százaléka pedig megnyálazott gyufával próbálja kiszedni vagy inkább előcsalogatni a kullancsot. Ez utóbbi módszerben leginkább a felsőfokú végzettséggel rendelkezők hisznek, négyszer annyian, mint szakmunkás társaik. A kutatásból az is kiderül, hogy a 18–29 évesek a legóvatosabbak, harmaduk egyáltalán nem nyúl a kullancshoz, és amint lehet, orvoshoz fordul. Csak alig minden negyedik fiatal tudja helyes technikával, csipesszel vagy cérnával kiszedni bőre alól a veszélyes vérszívót.

„A szakszerű kullancseltávolításhoz szerencsére ma már a legtöbb gyógyszertárban beszerezhető kullancseltávolító csipesz vagy kanál. Az eltávolított kullancsot abban az esetben is érdemes bevizsgáltatni, ha a csípést követően semmilyen tünetet nem észlelünk, ugyanis a csípés körül megjelenő, kokárda formájú piros folt kevesebb mint az esetek felében jelenik meg” – vélekedik Kónya Márton, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum biológusa. A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy Közép-Európa a világ egyik legfertőzöttebb területe, megközelítőleg minden tizedik kullancs hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumot. Magyarországon a friss fertőzések száma évente tízezerre tehető.

Kritikus, hogy meddig marad a bőrben, ezért a szabadban többször vizsgáljuk át magunkat.
Kritikus, hogy meddig marad a bőrben, ezért a szabadban többször vizsgáljuk át magunkat.
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.