Kertészpecsenye

Cucurbita maxima convar – a krumplival és paradicsommal együtt ez a csodálatos növény is Amerika felfedezése után került Európába, nálunk is a török hódoltság óta termesztik.

Kicsit magas

Többen vagyunk veszélyben, mint gondoltuk.

Szerzett figyelemhiány

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarra (ADHD) jellemző, hogy krónikus, a gyermek életének minden területén átható és az egyik legkutatottabb gyermekpszichiátrai zavar.

Túlpörgetve

Figyelemzavar, koncentrációs képtelenség, hiperaktivitás és fokozott impulzivitás: az ADHD tünetcsoport (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder, figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) jellemző szimptómái és részjelenségei már hétéves kor előtt szembetűnőek.

Veszélyes ducik

Ducinak lenni az iskolában nem vicces, és egy a közelmúltban dokumentált vizsgálat eredménye szerint nem is veszélytelen.

 

Betegmozgatás

Egyik nátha a másik influenzát éri, és egy így lesz tavaszig. Betárazunk gyógyszerekből és csodateákból, ha nagyon rosszra fordul a helyzet, akkor végül otthon maradunk. Az orvos ágynyugalmat rendel, jól is esik a pihenés – de meddig? Mi segíti jobban a gyógyulást: ágyban, párnák közt nyugizni, vagy jól felöltözve kocogni, leveleket söpörni? Netalán egy kiadós gyúrás és szauna?

Legjobb persze, ha nem várjuk meg, amíg lerobbanunk, hanem fokozatosan, szabadban végzett mozgással szoktatjuk magunkat az egyre hűvösebb időhöz, immunrendszerünket pedig felkészítjük a kórokozók támadására. A megelőzésen túl a rendszeres mozgásnak további jótékony hatása, hogy meggyorsítja a gyógyulást. Ha mégis utolért minket a nátha vagy az influenza, adjunk hálát minden kocogással töltött percért, mert több vizsgálat szerint is azok, akik heti négy-öt alkalommal legalább 45 percet mozognak, negyed- vagy akár feleannyi idő alatt felépülnek a megfázásból. Jó ha tudjuk, hogy a betegség időtartamát gyógyszerrel sem lehet ennyire lerövidíteni.

Marad persze továbbra is a kérdés: náthás orral, fájó torokkal inkább maradjunk otthon, vagy vegyük fel az edzőcipőt. Orvosi tanács alapján először is vegyük számba a tüneteinket. Ha folyik az orrunk, vagy enyhé piros és fáj a torkunk, de nem érzünk levertséget, végtagfájdalmat, akkor nyugodtan mozoghatunk, de ne vigyük túlzásba, ne melegedjünk ki, és semmiképpen ne terheljük a tüdőnket feleslegesen. A hétköznapi náthának jót tesz, ha immunrendszerünket, vérkeringésünket, anyagcserénket fokozott működésre sarkalljuk mérsékelt testmozgással. Ilyenkor ideális a könnyű séta a friss levegőn – ami nem azonos a városi szmogban villamos után loholással–, vagy félórányi folyamatos, laza munka a ház körül: fahasogatás, gereblyézés, sepregetés. Szigorúan ágyban viszont a helyünk kifejezett tünetekkel járó felső légúti fertőzés és influenza esetén, amit kísérhet láz, nyirokcsomó-duzzanat, emésztési zavar, levertség vagy fájdalom.

A mérsékeltség és fokozatosság érvényes a lábadozás idejére is. Ne kezdjük el túl korán az intenzív edzést, ha elhúzódó náthából vagy influenzából kezdtünk éppen kilábalni, mert a megerőltető mozgás ilyenkor felesleges terhet ró az immunrendszerre.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.