Máshoz értenének
A 40 ezer munkaadó megkérdezésével készült kutatás eredményeinek tanúsága szerint az állástalanság magas aránya ellenére számos vállalkozás nem tudja betölteni nyitott pozícióit, mert hiányzik a jól képzett, tapasztalt munkaerő. Az előző évi felmérés során mértnél három százalékkal több cég –azaz a válaszadók 34 százaléka – nem tudja betölteni nyitott pozícióit megfelelő jelentkezők hiányában.
Drámaian nőtt a kereslet néhány hónap alatt például Indiában: itt a cégek 50 százaléka állítja, hogy nem talál megfelelő munkaerőt, míg egy éve ez a szám csak 16 százalék volt, az Egyesült Államokban 14 százalékról 52 százalékra ugrott a megfelelő munkatársakat sikertelenül kereső vállalkozások száma. Japánban, Németországban, Kanadában, valamint az Egyesült Királyságban szintén növekedést mértek. A vizsgált országok közül csak Kínában, Olaszországban és Franciaországban enyhült egy év alatt a munkaerő-piaci egyenlőtlenség.
A Manpower felmérése szerint a legnagyobb hiány a jól képzett műszaki szakemberek, az értékesítéssel foglalkozók és a kereskedelmi alkalmazottak körében van. A probléma elsősorban az, hogy a jelentkezőknek nincs vagy kevés a tapasztalatuk, hiányos a képzettségük, és gyakran nagyobb a fizetési igényük, mint amit a cégek biztosítani tudnak. Nem ritka, hogy kevés a jelentkező a meghirdetett állásra, és így még nehezebb a kiválasztás. Egyes cégek már meglévő alkalmazottaikat képzik tovább, mások felvételi rendszerüket módosítják, néhány százalék pedig még a kezdő fizetés emelésére is hajlandó.
Nem ritka azonban, hogy a betöltetlen pozíciót inkább üresen hagyják, és a már meglévő munkatársakat túlóráztatják. Japánban, Indiában, Brazíliában, Ausztráliában és Tajvanon a legnagyobb a probléma, legkevésbé egyenlőtlen helyzet Lengyelországban, Írországban, Norvégiában, Peruban és Spanyolországban van.