Kérdés-felelet az alkalmi foglalkoztatásról
Augusztus 1-jén hatályba léptek az egyszerűsített foglalkoztatás, azaz a mezőgazdasági és az idegenforgalmi idénymunka, valamint az alkalmi munka adminisztrációját megkönnyítő változások. Az új szabályok alkalmazásánál felmerülhetnek jogértelmezési kérdések, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatáspolitikai Államtitkársága átmenetileg ügyfélszolgálatot működtet, hogy az érintett munkáltatókat és munkavállalókat segítse. A kérdéseket az alkalmimunka@ngm.gov.hu e-mail címen vagy a helyi tarifával hívható – elsősorban az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony bejelentésére szolgáló – 185-ös telefonszámon keresztül tehetik fel az érintettek. Az NGM honlapján megtalálhatók az eddig feltett kérdések, illetve az azokra adott válaszok.
A könnyített egyszerűsített foglalkoztatást Orbán Viktor miniszterelnök hirdette meg 29 pontos akcióterve keretében. E szerint a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében bármennyien foglalkoztathatók, legfeljebb 120 napig folyamatosan. Az alkalmi munkánál a vállalkozás méretétől függően létszámkorlát van. Ahol egy főállású dolgozó van, ott egy főt, 1–5 közötti dolgozói létszám esetén két főt, 6–20 főállásút fizető cégnél 4 főt, 20 főállású felett a munkavállalói létszám 20 százalékát lehet így foglalkoztatni. Ha egy cégnél senki sem dolgozik főállásban, akkor a munkaadó az éves munkaidőkeret 20 százalékát meg nem haladó időtartamban alkalmazhat alkalmi munkásokat az egyszerűsített foglalkoztatás keretében. Az alkalmi munka öszszesen legfeljebb öt egymást követő napig, egy hónapon belül 15 napig, egy éven belül pedig legfeljebb 90 napig tarthat. A köztehermezőgazdasági, valamint idegenforgalmi idénymunka esetén napi ötszáz, míg alkalmi munka esetén napi ezer forint.
Ahhoz, hogy egy munkaadó élhessen a lehetőséggel, regisztrálnia kell az ügyfélkapun, telefonon vagy SMS-ben, illetve az adóhivatalnál is be kell jelenteni a jogviszonyt. A bejelentéshez a munkáltató adószáma, a munkavállaló adóazonosító jele és taj száma, a foglalkoztatás jellege (idény- vagy alkalmi), a munkaviszony napjainak száma szükséges. Írásbeli munkaszerződést csak akkor kell kötni, ha azt a munkavállaló kéri. Az ehhez szükséges űrlap letölthető az APEH vagy az ÁFSZ honlapjáról, illetve beszerezhető a munkaügyi kirendeltségeken. Gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkavállaló milyen ellátásra válik jogosulttá az egyszerűsített foglalkoztatás keretében. A szabályok szerint nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra.
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében külföldiek is alkalmazhatók, az uniós állampolgárok a magyar munkavállalókkal azonos módon mindháromfajta egyszerűsített foglalkoztatás keretében végezhető munkára (mezőgazdasági és turisztikai idénymunkára, valamint alkalmi munkára is), harmadik országbeli állampolgárok csak mezőgazdasági idénymunkára.