Tankonyha és négycsillagos gyakorlóterep

Magyarországon, Ausztriában, Németországban és Olaszországban is keresettek a Győrött végzett vendéglátó­ipari szakemberek.

A csapatépítés nem villámmegoldás

A munkahelyi csapatépítő tréning már nem számít luxusnak, a jelenlegi költségérzékeny időkben mégis csökkent a népszerűsége.

Torz kommunikáció és mérgezett légkör a munkahelyeken

Ha elmérgesedik a főnökök és a beosztottak, illetve a kollégák egymás közti viszonya, akkor nő a hibák, balesetek száma, romlik a színvonal.

Tusfürdős fl akontól a robothajóig

Az egész világon egyedülálló kutatást folytat a budapesti műszaki egyetemen a harmadéves Sümegi Tamás és csapata: az úgynevezett Flettner-rotoros folyami hajómeghajtás eddig még megoldatlan állóvízi alkalmazásán kísérleteznek.

Újra vonzóvá vált a tanári pálya

Sokakban felvetődik, vonzó lehet-e még a pedagóguspálya? Amikor agresszív gyerekekről, ideges, a saját nevelési kudarcaikért az iskolát okoló szülőkről és alacsony keresetű tanárokról hallunk, hajlamosak lennénk temetni ezt a szép szakmát.

 

Sztárszakmák versenye

A szakmák nemzetközi bajnokságát kétévente rendezik meg, páros évben az európai, páratlan évben a világbajnokság kerül sorra. A WorldSkills egy 1953-ban alapított nonprofit szervezet, melynek versenyei világszerte hozzájárulnak a szakismeretek, gyakorlat és minőség fejlesztéséhez, az eredmények elterjesztéséhez, valamint ezek beépüléséhez az iskolai rendszerű szakképzésbe és a felnőttképzésbe.

A magyar szakemberek csapata viszonylag későn, első ízben 2006-ban indult az európai versenyen. Jakab János, a program magyarországi vezetője korábban meghívott vendégként vett részt egy háromnapos versenyen ahol a 200 ezer látogatóval együtt érdeklődve fi gyelte a különböző nemzeti színekben versengő cukrászokat, fodrászokat, ácsokat, asztalosokat, villanyszerelőket, autószerelőket, takarítókat. Itthon beszámolt a látottakról, és 2005-ben, mikor sok más magyarországi szakember és politikus is megtapasztalhatta az akkor Finnországban megrendezett versenyt, egyöntetű volt a vélemény, hazánknak is csatlakoznia kell.

Afiatalok kijutásához szponzori támogatásra is szükség van az állami támogatás mellé, mivel csak olyan versenyszámban indítanak versenyzőt, ahol szponzorációjával a gazdaság egyértelműen jelzi igényét. Az idei versenyre meghirdetett támogatói szerződésekre a válság ellenére több gazdasági és érdek-képviseleti szervezet jelentkezett, így végül 15 magyar versenyző vehet részt a decemberi lisszaboni Európa-bajnokságon. A hazai válogatóversenyek már elkezdődtek, a 31 ország több mint 500 versenyzőjének viadalát magában foglaló EuroSkillsen a szakács, az info-kommunikációs technológiák, az ács, a kőműves, a burkoló, a tetőfedő, a művezető, a me chatronika, a villanyszerelő, valamint a virágkötő versenyszámokban indulnak magyarok.

A szakmai versenyeknek nemcsak a versenyzők személyes életére van hatása, hanem ami még fontosabb, egyegy ország egész szakképzésére is. A szakszerűség olimpiájára ugyanis mindenhonnan érkeznek szaktanárok és oktatók, akik megtapasztalják a nemzetközi színvonalat, és láthatják, az új technológiákat. Az idén a mobil robottechnika új versenyszámként jelenik meg, ez egy új terület, amellyel kapcsolatos elméleti és gyakorlati képzést a magyarországi szakképzésben is be kell vezetni.

A szakemberek olimpiájának ma már van hazai megfelelője is, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében április 26–28. között rendezik meg a világversenyekhez hasonló Szakma Sztár elnevezésű vetélkedőt. Az ezen, valamint a nemzetközi megmérettetésen jól szereplő szakemberek nem részesülnek komoly díjazásban és örökjáradékban, ellenben remek ajánlólevelet kapnak az életbe.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.