Franciaországot is eléri a recesszió

Az idei harmadik negyedévben még sikerült összekaparni 0,1 százalékos gazdasági növekedést negyedévről negyedévre, de a mostani negyedév várhatóan 0,8 százalékos, a jövő évi első negyed pedig 0,4 százalékos GDP-vesztéssel zárul, rendre az előző negyedévhez viszonyítva, a francia statisztikai hivatal friss előrejelzése szerint.

Késhet a Gripen-vizsgálat

Jelentős késedelmet szenvedhet az ügyészi vizsgálat a Saab Gripen vadászgépvásárlások ügyében, ugyanis nyáron nyugdíjba vonul a nemzetközi korrupciós ügyekkel foglalkozó Christer van der Kwast svéd főügyész. A lapunknak nyilatkozó tisztviselő külön megbízásra vár. Interaktív grafikával!

Zöld út a Déli Áramlatnak Magyarországon át

Megállapodás született a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről a keddi magyar-orosz kormányközi konzultáción Moszkvában. A Fidesz klientúraépítéstől tart. Tudósítónktól

Moszkva atomtemetőnek használta a Balti-tengert

Oroszország titokban a Balti-tengerben süllyesztett leselejtezett radioaktív és kémiai fegyvereket a 90-es évek közepén; a svéd kormány néhány éve tudomást szerzett erről, de eltussolta az ügyet.

Raoul Wallenberg még élt, mikor halálát jelentették?

Egy orosz archívumból előkerült eddig nem ismert információ arra utal, hogy Raoul Wallenberg svéd diplomata, aki magyar zsidók ezreit mentette meg a II.

 

Wallenberg túlélhette „hivatalos” halálát

Raoul Wallenberg Magyarországról elhurcolt svéd diplomata tovább élhetett annál az 1947. júliusi időpontnál, amikor holttá nyilvánították – áll abban a válaszlevélben, amelyet az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) Levéltári Szolgálata küldött a svéd nagykövetségnek.

Raoul Wallenberg hivatalában 1944-ben
Raoul Wallenberg hivatalában, 1944.

Korábban a svéd sajtó arról számolt be, hogy egy amerikai kutatócsoport olyan archív dokumentumokhoz jutott, amelyek arról tanúskodnak, hogy Wallenberget 1947. július 23-án kihallgatták, noha az eddig közölt adatok (szovjet dokumentumok) szerint 1947. július 17-én halt meg. Manne Vengeborg, a moszkvai svéd nagykövetség munkatársa közölte, hogy a korábbi sajtójelentések nyomán fordultak hivatalos megkereséssel az FSZB - a szovjet KGB utóda - archívumaihoz, s a válaszban az illetékesek elismerték, hogy a levéltárakban több pontatlanság is előfordulhatott, s így lehetséges, hogy Wallenberg nem 1947. július 17-én halt meg, hanem később.

Wallenberg sorsa sokáig rejtély maradt, és nagy tehertételt jelentett az orosz-svéd kapcsolatokban. A Wallenbergről szóló archív dokumentumokat, valamint a diplomata személyes tárgyait csak 2001-ben, egy halálának körülményeire fényt deríteni hivatott közös orosz-svéd munkacsoport tevékenységének befejeztével adták át Svédországnak, illetve Wallenberg családjának.

A 32 éves férfi - az egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb svéd család sarja - 1944 tavaszán érkezett Magyarországra részben amerikai szolgálatok megbízásából diplomataként, követségi titkári rangban, s attól kezdve zsidók ezreit mentette meg különféle, részben legális, részben a magyar hatóságok által elfogadott módon a deportálástól – a szinte biztos haláltól. Wallenberg 1944 decemberében már veszélyben érezte magát. Utoljára január 13-án látták, amikor a Nemzetközi Vöröskereszt Benczúr utcai irodájában egy szovjet őrnagy udvariasan magával vitte.

Wallenberg a szovjet hadsereg fogságába került, és moszkvai utasításra az orosz fővárosba szállították. Egyes szemtanúk szerint Moszkvában az NKVD tartotta fogva, majd magyar sofőrjével együtt a Lubjanka - a szovjet titkosszolgálat székháza - belső börtönébe, s később állítólag Lefortovóba került. Az Andrej Gromiko akkori szovjet első külügyminiszter-helyettes által aláírt, Gromiko memorandumként ismert, 1957-ben kelt dokumentumban a Szovjetunió elismerte a letartóztatás tényét, azt, hogy Wallenberg a háború végén Moszkvában volt, továbbá hogy 1947. július 17-én szívinfarktusban halt meg a Lubjanka belső börtönében. Az akkor közzétett orvosi jelentést számos tekintélyes svéd történész is hitelesnek találta. Nagyon sokan azonban még jóval később is látni vélték Wallenberget, egyebek között az ötvenes években a Gulag táboraiban. Budapesten utcát neveztek el róla, ahol emléktábla idézi fel tetteit, a Szilágyi Erzsébet fasorban pedig szobor őrzi emlékét

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.