Vihar a Facebook körül
A szövegezést két héttel korábban különösebb feltűnés nélkül módosította a portál, amikor azonban fény derült a változtatásra, az nagy nyugtalanságot váltott ki és tiltakozások özönét eredményezte a felhasználók körében.
A szolgáltatási szabályok általában a megfelelő magatartást írják le és engedélyezik a cég számára a felhasználók adatainak tárolását. A hónap elején a Facebook törölt a szövegből egy részt, amely leszögezte, hogy a felhasználók bármikor törölhetik az általuk feltöltött tartalmat a honlapról, amivel az annak tárolásához adott hozzájárulás megszűnik. Ehelyett olyan új fogalmazást alkalmazott, amelynek értelmében a Facebook megtartja a felhasználók tartalmait és felhasználási engedélyét a regisztráció törlése után is.
A változtatás vasárnapig senkinek sem tűnt fel, ekkor azonban a Consumerist fogyasztóvédő blog idézte az új szöveget és úgy értelmezte, hogy „mindent, amit valaki feltölt a Facebookra, tetszése szerint bármikor, bármeddig felhasználhat a Facebook, függetlenül attól, mit tesz ezt követően" a tartalom szerzője. Mivel a közösségi portál 175 milliósra becsült felhasználó táborral rendelkezik, a Consumerist állítása nagy feltűnést keltett, 300 ezer internetező regált rá, számos külön csoport alakult a változtatás ellenzésére. Az online megjegyzések között ilyen megállapítások voltak olvashatók: „A Facebook tulajdonává váltunk".
Mark Zuckenberg, a Facebook ügyvezetője hétfőn először úgy reagált, hogy a felhasználók továbbra is tulajdonosai az általuk feltett tartalmaknak, de nem utalt arra, hogy változtatni kívánna a szövegen. Az amerikai média részletesen foglalkozott az üggyel, kedden már a CNN is külön riportban tárgyalta. Szerdán Zuckerberg a Facebook portálján bejelentette: „az elmúlt napokban érkezett reagálások és kérdések nyomán elhatároztuk, hogy visszatérünk a korábbi megfogalmazáshoz a szolgáltatási feltételek szövegezésében addig is, amíg megoldjuk az emberek által felvetett kérdéseket."
forrás: globusz.net