Török Gábor: a miniszterek példátlanul gyors amortizációjával érdemes számolni
Az új tárcavezetőket a sajtó rögtön beszéltetni is kezdte, így aztán többek között kiderült, Pintér Sándor nem gondolja, hogy Gergényi Péter a 2006-os őszi eseményekkor törvénytelenül járt volna el; ami azért - finoman szólva - nem pontosan azonos azzal, amit ebben a tárgykörben korábban az ellenzéki párt mondott. Mindez önmagában nem annyira érdekes, de jól szemlélteti azokat a kommunikációs csapdákat, amelyek most - amikor néhány eddig kevésbé exponált és nem az egyenbeszédben edzett emberre irányul a reflektorfény - a Fideszre várhatnak - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.
A politikai elemző szerint egyben az is világossá vált, hogy tényleg lesznek csúcsminisztériumok, bár ezt a kifejezést a Fidesz elnöke következetesen kerülte. „Az 1990 utáni legsoványabb miniszteri szerkezet próbája természetesen a gyakorlat lesz majd, de azért már most látszanak azok az előnyök és hátrányok, amelyekkel számolni érdemes. Az nem vitás, hogy Orbán Viktor vezetői fejlődéstörténetében elérkezett az a pont, amikor a minél kevesebb politikussal konzultálni és a minél több feladatot okosan delegálni szemlélet érvényesül. A kevés tárcavezető erősen koncentrált és tudatosan hierarchizált hatalomgyakorlásra ad lehetőséget, s ez akár hatékonyabbá is teheti a kormányzást" - áll Török Gábor blogjában.
Az új miniszterekre - mármint elsősorban azokra, akik összevont tárcákat kapnak - azonban brutális munkaterhelés hárulhat: külföldön és belföldön egyaránt - véli a politológus. „Réthelyi Miklós, a nemzeti erőforrásokért felelős miniszter például az oktatás, a kultúra, a szociálpolitika, az egészségügy és a sport kapcsán egyaránt első számú illetékese lehet a döntéshozatal mellett az egyeztetéseknek is, s ha itthon időnként meg is teheti, hogy államtitkárait küldi maga helyett egy-egy alkalommal, a nemzetközi kapcsolatokban - különös tekintettel az EU miniszteri találkozóira - neki kell aktív szerepet játszania. Az új rendszer leggyengébb pontja megítélésem szerint egyértelműen ez: vajon képes lehet-e egy miniszter ennyi kérdéssel kompetens módon foglalkozni, s legalább három helyen egyszerre megjelenni. S ha a válasz esetleg igenlő is lehet, talán akkor is - már elnézést a kifejezésért - példátlanul gyors amortizációval érdemes számolni" - véli Török Gábor.