Krüger szeretgeti

Huszonöt évnyi polgárháború, darfuri mészárlások, pár millió halott, viszont az állatállomány hihetetlenül megszaporodott. Még jobb hír, hogy a polgárháborús ellenfelek ma vadőrként dolgoznak.

Kína lesz Afrika megmentője?

Kína ugyan valóban nem tűzi zászlajára a demokrácia jelszavát, viszont utakat épít, miközben a szabad kereskedelemről és az emberi jogokról prédikáló Nyugat legfeljebb a felemelkedést gátló segélyeket küld.

Szomália, sínylődő fél ország

Két éve még arról szóltak a hírek, hogy a hétmilliós Szomáliában félmillió ember szorul humanitárius segítségre. Ez a szám mára három és fél millióra emelkedett. Az ország fele nem jut elegendő táplálékhoz, vagy lakóhelyének elhagyására kényszerült. Képgalériával

Menekülteket tanítanak

Sok szomáliai és etióp lelt Kenyában menedékre.

Afrikából Magyarországra menekült nők mesélnek sorsukról

Kelet-Afrikából Európába menekült nők mesélnek sorsukról május 20-án a KINO moziban.

 

Tizenhét afrikai ország ünnepli függetlenségét

Idén tizenhét afrikai ország ünnepli függetlensége megszerzésének félévszázados évfordulóját, ráadásul közülük húszban tartanak parlamenti választásokat – írja a helsinki napilap, a Keskisuomalainen. Ám korán örvend az, aki ebből arra következtet: a dolgok jó irányba fordultak a fekete kontinensen.

Az afrikai államhatárokat - szemben az ázsiaiakkal - úgy húzták meg a gyarmatosítás lezárultával, hogy azok számos etnikai egységet osztanak ketté, így gyengítve meg a térséget demográfiai, gazdasági és adminisztratív szempontból. Ráadásul a hidegháborús versengés is beleszólt a területi osztozkodásba, eleve úgy intézve az ügyeket, hogy a nagyhatalmi elkötelezettség is tükröződjék a felosztásokban. Ennek meg az lett a következménye, hogy alapvetően antidemokratikus elitek jöttek létre, egypártrendszerekkel és működésképtelen társadalmakkal.

Apróbb demokratikus kibontakozásokkal csak a '90-es években próbálkozott Afrika, akkor sem túl nagy sikerrel, bár az ekkor felfedezett intézmények, mint amilyen a szabad választás is, azóta valamelyest közelebb kerültek az emberekhez, megtapasztalhatták azok működését. Ennek egyértelmű haszna a jövőben minden bizonnyal mérhető lesz.

Mindazonáltal ma is szinte valamennyi afrikai államban önkényuralom van, komoly kormányzati ellenőrzéssel és a szólásszabadság hiányával. A lakosság pedig mindezt apátiával szemléli, illetve kisebb csoportok szélsőséges radikalizmussal válaszolnak a kialakult helyzetre - írja a globusz.net.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.