Kolompár névvel kínkeserves az álláskeresés
Írek előnyben
Az ír Esélyegyenlőségi Hatóság és a Gazdaság- és Társadalomkutató Intézet (Economic and Social Research Institute, ESRI) közös kutatásának eredményei szerint az ír munkaadók jelentős része még mindig hajlik arra, hogy nacionalista nézeteket vallva az ír munkavállalóknak kedvezzen egy azonos képzettségű bevándorlóval szemben. A vizsgálat szerint ugyanis a tradicionálisnak számító ír nevekkel rendelkező álláskeresőknek kétszer nagyobb esélyük van a felvételre, mint azoknak, akiknek idegennek ható vezetéknevük van - olvasható az Irish Times honlapján.
A vizsgálat során 240 pár önéletrajzot adtak be álláshirdetésekre a kutatók. Az önéletrajzok a neveket leszámítva páronként megegyeztek: az egyes jelentkezők azonos nemmel, életkorral, iskolai végzettséggel és szakmai tapasztalattal rendelkeztek. A fiktív álláskeresők iskoláikat és munkatapasztalatukat Írországban szerezték, a kutatók még arra is figyeltek, hogy az önéletrajzban közölt adatok ne legyenek feltűnőek, vagy kirívóak.
A kutatók minden kiválasztott álláshirdetésre elküldtek egy ír, és egy külföldi (ázsiai, afrikai vagy német) származásra utaló névvel rendelkező álláskereső jelentkezését. A vizsgálat eredményei szerint az ír jelentkezők mindhárom kisebbséghez viszonyítva mintegy kétszeres eséllyel vágnak neki az álláskeresésnek. Az is kiderült, hogy nem mutatható ki eltérés az egyes szakmák között: a vizsgált könyvelői, kiskereskedelmi és asszisztensi álláshelyek mindhárom kisebbséggel szemben közel azonos arányban kedveztek az ír jelentkezőknek.
Romák hátrányban
- Magyarországon mindennapos jelenség a romák munkaerő-piaci diszkriminációja, már az álláskeresés első lépésénél, a telefonos beszélgetésnél – állítja Sík Endre, az ELTE Társadalomtudományi Karának tanára.
Friss példa erre a a NEKI jelenleg folyó diszkrimináció tesztelése. A többlépcsős tesztelésben vizsgálják többek között az álláshirdetések megfogalmazásában esetlegesen előforduló diszkriminatív tartalmakat, valamint 100 hirdetést kiválasztva budapesti és vidéki munkáltatók telefonos tesztelését is elvégzik.
- A telefonos tesztelések során előfordult, hogy a potenciális munkáltató lecsapta a telefont a vonal másik végén bejelentkező „Kolompár József” név hallatán, majd néhány perc múlva kedélyesen elbeszélget ugyanarra az állásra jelentkező „Kiss Józseffel” - mond egy klasszikus példát a kutató. De volt olyan eset is - az egyik hipermarket lánc munkáltatója - a roma jelentkezőnek nyíltan megmondta, hogy a raktáros állásra van esélye, de a pénztáros állást meg sem érdemes próbálnia.
A tesztelésekből kiválasztott öt diszkriminatív munkáltató ellen a NEKI közérdekű igény érvényesítéssel élve az Egyenlő Bánásmód Hatóság elé viszi az ügyet. A kutatás még nem zárult le, az eredmények 2009. őszén lesznek hozzáférhetők.
(forrás: ELTE TáTK hírlevél )