Harc a bevándorlókért
Az amerikai vízumszabályok csak korlátozott számban teszik lehetővé külföldiek munkavállalását: a jelenlegi törvények értelmében évente 85 ezer új külföldi állampolgár foglalkoztatását engedélyezik, ráadásul a vendégmunkás-vízumok legfeljebb hat évre adhatók ki. A korlátozás hátterében az amerikai munkahelyek védelme, és a hazai munkanélküliség letörésére való törekvés áll.
Politikusok és szakértők szerint azonban súlyos gazdasági hátrányt jelentenek a szigorú munkavállalási szabályok. A vízumok számának korlátozása ugyanis arra készteti az Egyesült Államokban legálisan munkát vállalni nem tudó képzett munkaerőt, hogy máshol próbáljanak szerencsét.
Kanada pedig felismerte a lehetőséget, és tárt karokkal várja a külföldieket - írja a Maclean's. Egyes amerikai nagyvárosokban a kanadai külképviseletek gyakorlatilag toborzóirodaként működnek, és igyekeznek minél több magasan képzett - gyakran az Egyesült Államok egyetemein diplomát szerzett - külföldit északra csábítani. Statisztikák szerint az elmúlt tíz évben megkétszereződött az Amerikából Kanadába költözött vendégmunkások száma.
A képzett munkaerő távozása egyre inkább aggasztja a kanadai határ mentén található térségeket és a nagyvárosokat. Nemrég Bill Gates, a Microsoft alapítója és Michael Bloomberg is a munkavállalási vízumok kvótájának emelésére szólította fel a kormányt annak érdekében, hogy a tehetséges külföldiek az országban maradhassanak, és az amerikai gazdaságot erősíthessék.
forrás: globusz.net