Halálos sms
Az 5-6 perces nyitó képsor főszereplője egy tinédzserlány, aki karambolozott az autójával és négy ember halálát okozta azzal, hogy vezetés közben írt üzenetet. A véres testeket és egy kisbaba élettelen szemét is felvonultató film már témája volt jónéhány televíziós műsornak az Egyesült Államokban is.
Noha a harminc perces kisfilmnek csupán egy részlete került fel a világhálóra, már azt is több mint hatmillió alkalommal nézték meg a YouTube-on, illetve más oldalakon - számol be a walesi Gwent rendőrség. Angliában egyébként tilos vezetés közben mind beszélni, mind üzeneteket írni a mobiltelefonon. Az Egyesült Államokban 14 államban már betiltották a vezetés közbeni szöveges üzenetváltást, máshol pedig hasonló intézkedések bevezetésén gondolkoznak.
23-szoros baleseti veszély
A Virginai Műszaki Egyetem Közlekedéstudományi Intézetének friss jelentése szerint a teherautó-, és kamionsofőrök, akiknek figyelmét öt másodpercre is elvonja a szöveges telefonüzenet, huszonháromszor nagyobb eséllyel idéznek elő balesetet azokhoz képest, akik nem babrálnak készülékükkel. A Utahi Egyetem kutatói pedig az sms-ező gépkocsivezetőknél nyolcszoros baleseti kockázatot mutattak ki, vagyis kétszer akkorát, mint a volánnál telefonálóknál vagy a 0,8 ezrelékes véralkoholszinttel vezetőknél.
A kongresszusban most beterjesztett törvényjavaslat szerint két évet kapnának az USA államai az autóvezetés közbeni sms-ezés betiltására, máskülönben dollárszázmilliókat veszítenek a szövetségi autópálya-alapból – legalábbis. Jelenleg az ötvenből 14 amerikai államnak van ilyen szabályozása.
Magyarországon tízezerbe kerül egy hívás
Nem a szabálysértési, hanem a közlekedési törvényben foglaltak szerint büntetik július végétől azokat, akik megszegik a biztonsági öv, a gyermekbiztonsági rendszer, a motorkerékpár-bukósisak vagy a mobiltelefon használatára vonatkozó rendelkezéseket.
Az új jogszabály-módosítás szerint, aki menet közben kihangosító nélkül telefonál, tízezertől húszezer forintig terjedő büntetésre számíthat.