Városi túlélőshow: combzene
A városi háztartások mind villany-alapon működnek. Egész lakókörzetek tudnak sivatagossá válni egy nagyobb áramszünet miatt. Az energiabizonytalanság pedig mindennapos: Kék Áramlat, újhullámos atom ide vagy oda, a megvásárolható villanyáram drágul, és néhol kihagy egy-két hétre a tél közepén. Sajnos Magyarországon különösen nehéz megújuló energiához jutni: egész Európában példátlan eljárási és negedélyezési kötelmekkel zárták el a háztartási szélkerekek és napcellák útját. Nem marad más: vegyes forrásokból, egészen kicsiben kell megoldanunk. Az egyik ilyen lehetőség a brigaerőmű.
Buhera mátrix
A Bringaerőművet Szabó Tamás gyártelepek és komoly befektetők nélkül alkotta meg: összekombinált jónéhány, már létező találmányt. Az alapot egy feje tetejéről a talpára állított elektromos bicikli szolgáltatja: ahelyett, hogy árammal futna, a futásból fejleszt áramot. A bicikli hátsó kerékagyára épített generátorra rákötnek egy akkumulátort és egy sor kütyüt, amelyek végül a 230 volthoz szokott gépeink számára is emészthetővé teszik az izommunkát.
Mobildiszkó
A bringaerőmű az idei tavaszi Critical Mass felvonuláson mutatkozott be, mi pedig a Mediawave Fesztiválon kaptuk le a két kerekéről. Szabó Tamás és Kobrizsa Ádám a Magyar Kerékpárosklub képviseletében szerepeltek vele a Mediawave civil piknikjén. A Rába partján, a mezőn létesítettek áramfejlesztő telepet: egy bicikli, egy kitámasztó állvány, és egy bicajutánfutónyi elektronikus kütyü segítségével saját maguk termelte árammal csaptak zenét a szabadtéri népünnepélyhez.
A retikül-verzióra még várni kell
Szemmel láthatóan sufnituningról van szó. Szabó Tamás, a szerkezet alkotója foggal hántolta a vezetékeket, ha kicsit ráért, rákötött még néhány műszert a kábelekre, ha megunta, kicserélte. Itt húsz méter huzal, ott egy kisebb csip, hopp egy teljesítménymérő izémizé. De ez egyáltalán nem tett rosszat a konstrukciónak: kusza volt, de kiválóan működött. Mérnökember persze átlátja a saját munkáját. A felhasználóbarát verzió még fejlesztés alatt áll: szeretének összeállítani egy olyan kompakt, könnyen hordozható szettet, amivel az ember a városban közlekedve is könnyen rohangászhat, és ha kiköti a biciklijét, bevághatja az elektronikát a hátizskájába.
A holt idő halála
Nekem egyből az jutott eszembe, hogy vajon egy háztartásban hogyan hasznosítható ez a technológia - Kobrizsa Ádám, a Magyar Kerékpárosklub projektmenedzsere rá is vágta, hogy a szobabiciklik, spinning gépek tökéletesek ilyesmihez. De a hétköznapi városi közlekedés során is tapos és fékez annyit az ember, hogy a laptopját, mobiltelefonját vígan ellássa vele.
A bringaerőmű nóvuma az, hogy integrálódik a hétköznapi életbe, és az egyébként is folytatott tevékenységeinket jobban, hatékonyabban aknázza ki: a közlekedésre, testedzésre, lazításra fordított izommunkánknak a leeső részét, a feleslegét használja fel.
Elveszett és megtalált energia
Én egy kitámasztott, egy helyben álló biciklin produkáltam a wattokat, amely - mint az okosabb szobabiciklik -, maga kitalálta, mennyire terhelje meg a pedálokat: azaz mennyi energiát ésszerű rólam levennie, hogy ne szakadjak bele. Még dolgoznak a technológián, amellyel az ember maga is szabályozhatja majd, mennyire szeretne haladni és mennyire felvillanyozódni. A fékezési energiát szintén hasznosítanák - nem külső, mechanikus fékek, hanem a generátor elektromágnesei lassítanák a szerkezetet. Lejtmenetben jóval kényelmesebb szép lassan gurulni a fékek szorongatása nélkül, ínhüvelygyulladás helyett áramhoz jutni a fékezés által.
Kísértet járja be Európát, az alternatív energia kísértete
Nyáron huszonöt fiatal Európa körüli túrára indul ilyen áramfejlesztő kerékpárokkal, és a saját maguk termelte elektromos árammal fogják üzemeltetni rendezvényeiken a hangosítást. A Green Bikes for Peace (Zöld Biciklik a Békéért) kampány állomásain zenélnek és beszélgetnek majd huszonöt országban, és az a céljuk, hogy a fenntarthatóság eszméje lila buborék helyett egy zöld bicikli formáját öltse magára.