A kirekesztés ellen énekeltek a Gödörben

Két aranypánt van a homlokon, az egyik a magyarság, a másik a cigányság. Kulturális demonstráción ítélték el tegnap este a Gödör klubban a diszkrimináció, kirekesztés, erőszak minden formáját.

Vádirat Tatárszentgyörgy után

"Elérték, hogy amit korábban csak súgva lehetett mondani, azt ma már nemcsak harsogni lehet, de megtenni is: lőni, robbantani, gyilkolni."

A köztársaság becsületét védik

Miskolcon a közelmúltban Pásztor Albert - a cigányságot sértő kijelentései miatt eltávolított, majd rehabilitált rendőrkapitány - mellett tartottak szimpátiatüntetést.

'Nem öröm ma cigánynak lenni'

A diszkrimináció, a szegénység és a munkanélküliség, a kilátástalan jövő miatt ma nem öröm cigánynak lenni - ez az üzenete a kisebbségi ombudsmannak a nemzetközi romanap alkalmából.

Mit tehet a világ az apartheid és az etnocsisztka ellen?

Az etnikai konfliktusok nem mindig gyilkosságokban vagy verekedésekben öltenek testet. Nem is mindegyikük bűncselekmény. Etnikai konfliktus az apartheid is, tehát a lakóhelyi vagy az iskolai szegregáció, amikor a romák nagy részét kizárják a színvonalas oktatásból, a munkavégzés legális helyeiről, és nyomorúságos segély-létre, feketemunkára kényszerítik őket. NolBlog

 

Chachipe , avagy a roma valóság Európája

Vladimir Spidla esélyegyenlőségi biztos nemrégiben valamennyi EU tagállamot felszólította, hogy garantálják roma állampolgáraik biztonságát,hiszen maga a politikai populizmus, a gyűlöletbeszéd  és a médiahisztéria táplálja azt a folyamatot,amely a romákat  bűnbakká nyilvánítja a társadalmi problémák  bekövetkeztéért. A Nyílt Társadalom Intézet és az OSA Archívum Online éppen e gondolat, no meg a Roma Integráció Évtizedének jegyében még tavaly ősszel hírdette meg Chachipe Diák Fotópályázatát, hogy sztereotípiák nélkül mutassák be a különféle országokban élő roma közösségek valódi életét. De akkor még még mit sem tudtunk Tatárszentgyörgyről.

Chachipe ,amely romani nyelven azt jelenti igazság, valóság vagy éppen helyénvaló, súlyos következményekkel járó, sokszor halogatott kötelességére emlékezteti Európát.  A cigányközösségek iránt fellobbanó gyűlölet mára határok nélküli járványként  terjed, noha Baroso elnök az EU romaügyi csúcstalálkozóján is kijelentette, mindenkinek joga van a hátrányos megkülönböztetés és az üldöztetés nélküli élethez.

A mai roma sorsokról hitelesen számot adó fotókiállítás látogatója szokatlan aspektusokkal szembesülhet, hiszen több mint tíz országból érkeztek alkotások a felhívásra, még a tengerentúlról is küldtek fotókat. Európa legsebezhetőbb, legkiszolgáltatottabb polgárai tekintenek ránk ezekről a képekről, amelyek immáron a  budapesti Centrális Galériában egységes kollekcióba rendezve színes és felkavaró élményt nyújtanak korunk roma igazságáról. A magas alkotói minőséget megvalósító kiállítás 88 mű bemutatásával  tegnap, 2009 március 17.én nyílt meg Göncz Kinga külügyminiszter jelenlétében.

A nemzetközi zsűri  és annak elnöke Valeriu Nicolae mintegy 1400 beérkezett pályamunka közül választotta ki a legkifejezőbb képeket s nyolc kategóriában osztott díjakat. Az utcám és a városom, ahol élek kategóriában a 15 éves  szerb Ognjen Ademovski nyert, míg a 19 éves Majoros Zsolt ugyancsak első helyen végzett a saját korcsoportjában.

A fotókiállítás rendezői az eseményt az ötévesen brutálisan meggyilkolt Csorba Robika emlékének ajánlják.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.