Hormonteszt jelzi, milyen gyorsan ketyeg egy nő biológiai órája

Skót kutatók rájöttek, egy vérteszt segítségével könnyű megállapítani, milyen gyorsan ketyeg valójában a nők biológiai órája.

Életmentő bringák Barcelonában

2006-ban startolt, jelenleg 180 ezren használják rendszeresen, évente 9 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátástól és átlagosan 12 közlekedési eredetű elhalálozástól menti meg a várost – ez a Bicing nevű barcelonai bérbiciklirendszer első öt évének mérlege.

A jövő szívritmus-szabályozója öt év helyett ötven évig működhet

Egy új kisérleti technika, amely kis energiájú fénnyel ingerli a szívizom sejtjeit előrevetíti, hogy a jövő a fénnyel működtetett szívritmus-szabályozó műszereké .

Máshogy élik meg a szerelmet a tengerentúlon

Kultúránként eltér, hogy mennyi időre van szükség a szerelembe esés érzéséhez, illetve, hogy mekkora szerepe van a romantikus szerelmi kapcsolatokban a barátság érzésének – állítja a SAGE tudományos lapcsaládba tartózó Cross-Cultural Research folyóiratban megjelent tanulmány.

Magyar kutatócsoportok is jelentkezhetnek a GE rák elleni innovációs pályázatára

Magyar kutatócsoportok és cégek jelentkezését is várja a General Electric (GE) a rák elleni innovációs pályázatra.

 

Brit kutatók: a nevetés fájdalomcsillapító hatású

A nevetés fájdalomcsillapító, de csak az igazán ellenállhatatlan, hasrengető fajtájú - állítják brit kutatók.

Az oxfordi egyetem tudósai kísérleti alanyok egy csoportjával negyedórán át kacagtató filmeket nézettek, egy másikkal pedig unalmas felvételeket, például golfozást. A mozizást követően tesztelték fájdalomtűrő képességüket, és a kutatók arra jutottak, hogy akik jól "kiröhögték magukat", 10 százalékkal jobban tűrték a fájdalmat, mint az unatkozó csapat tagjai.
    
A tudósok rámutatnak arra, hogy csakis a mélyről jövő nevetésnek van fájdalomcsitító hatása, a kuncogásnak, kacarászásnak nincs fiziológiai szerepe. Robin Dunbar professzor úgy sejti, hogy az ellenállhatatlan, már-már fájó röhögés a tüdők "kiürítése" révén - ami fájdalmat kelt - endorfinokat szabadít fel a szervezetben, ezek pedig tompítják a fájdalomérzetet.
    
Ami a humoros filmeket illeti, nem egyformán "vizsgáztak" a különböző műfajok. Az együgyűbb, csihi-puhi, tortahajigálós, ülepen rugdalós - úgynevezett slapstick - komédia szerepelt a legjobban, amelyhez Dunbar professzor ugyanakkor hozzásorolja a brit Mr. Beant is. Az intellektuálisabb monológhumor nem vált be. Jól röhögtették az alanyokat ugyanakkor a szituációs vígjátékok - sitcomok -, például az amerikai Jóbarátok sorozat részletei.
    
A kutatók nem mérték közvetlenül az alanyok endorfinszintjének alakulását, mert ahhoz gerincvelő-csapolás kell, ami hamar az ajkakra fagyaszthatta volna a mosolyt. Ehelyett fájdalomtűrésüket vizsgálták például azzal, hogy mennyi ideig bírnak fogni egy zacskó jeget. Minél tovább, annál több endorfin termelődött előtte a röhögéstől.
    
Dunbar professzor nem új gyógykezelés végett kísérletezik a nevetéssel, hanem hogy megfejtse annak 2 millió évvel ezelőtti szerepét az emberiség kialakulásában, közösségkovácsoló hatását. Minden majom képes nevetni, de csak az ember tud olyan mélyről jövőn, hogy az endorfint szabadít fel. Dunbar szerint lehet, hogy 2 millió éve a mély kacagás révén alakulhattak ki 100 fős hordák az embereknél, míg a majomkolóniák maximális létszáma 50 körül volt - adta hírül a BBC brit sajtóorgánum.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.