Az amerikaiak őrizték Hubay zongoráját
A díszes kivitelű, 1898-ban épült Bösendorfer Hubay Jenő világhírű hegedűművész budapesti, Bem rakparti házának „Fehér szalonjában” állt 1945-ig. A kis, Duna-parti zeneterem az ország zenei életének egyik központja volt, gyakran közvetítették az itteni, vasárnapi házikoncerteket a világ rádiói, s az előadók gyakran a kor legkiválóbb zenei nagyságai voltak: az operaénekes Gigli, a zongorista Edwin Fischer, a hegedű nagyságai közül Heifetz és Menuhin, a zeneszerzők táborából Richard Strauss, Mascagni és Bartók Béla is, akinek állítólag innen közvetítették első „világkoncertjét”.
tt szolgált a kitűnő hangszer 1945-ig. Budapest ostroma idején azonban a rakparti Hubay-ház egyik felét lebombázták, a zeneszalon nyitva tátongott. „Édesanyám, aki akkor az amerikai nagyköveti rezidencián dolgozott cselédként, megkérte a nagykövetet, hogy őrizzék meg a zongorát, amely így került át évtizedekre a zugligeti rezidenciába” – meséli Hubay László Cebrian, Hubay Jenő unokája. – A Bösendorfer eredetileg valóban fehér volt, 1969-es felújításakor távolították el róla a fehér festést, de az örökösök majd szeretnék újra visszaállítani az eredeti színét. A visszaadást egyébként Hubay László Cebrian kezdeményezte, miután az egykori Fehér szalont a Hubay-ház lebombázott felén épült Victoria szálló tulajdonosa 2008-ban felújította a szálló részeként, s megnyitotta a közönség előtt. Mivel a zongorát annak idején Ludwig Bösendorfer cége ajándékként kifejezetten ebbe a terembe készítette, kívánatos volt, hogy ide kerüljön vissza. Végül is ezt az amerikaiak méltányolták, s maguk is jobbnak látták, hogy a hangszer a magyar közönséget szolgálja, mondta M. André Goodfriend követségi ügyvivő, aki úgy fogalmazott: megtiszteltetésnek tartja, hogy megőrizhették a magyar kulturális örökség e kiemelkedő tárgyát. A visszaadás egyébként nem függ össze az aktuális diplomáciai ügyekkel vagy a Táncsics-börtön magyar kézbe adásával, ami majd várhatóan nyárra valósul meg, értesültünk.
Hubay László Cebrian szeretné, ha a családi Bösendorfer – amit a csütörtöki ceremónián mindjárt tovább is adott az államnak – hetvenhét év elteltével újra találkozhatna majd a Fehér szalonban nagyapja Stradivarijával, melyet a háború után a család eladott, s jelenleg a berlini filharmonikusok tulajdona. Szóba került továbbá az a film, mely Hubay Jenő lányának, Edle Astrup Hubay Cebriannak Budapesttől Estroilig – Töretlen akarattal című, romantikus önéletrajzi regényét dolgozza fel. A regényből már Martin Scorsese is mozit szeretett volna csinálni a nyolcvanas években, tudtuk meg az unokától, akkor azonban nem adták el neki a jogokat. Végül mégis megszületett a filmterv – igaz, már nem Scorsesével, – melyet tavaly jelentették be. A forgatókönyv végleges változata elkészült, most fordítják, elkezdték a tárgyalásokat a főszereplőnek kiszemelt színészekkel, például a főszerepre esélyes Cate Blanchette-tel. A további részleteket egy-két hónap múlva sajtótájékoztatón hozzák nyilvánosságra.