MDFgate, megfigyelési ügy - dosszié
Szeptember 10-én házkutatást tartanak „egy neves vagyonvédelmi cégnél”, először lőfegyverrel való visszaélés gyanújával, majd lefoglalják a társaságnál tárolt számítógépeket, szervereket. (Dávid Ibolya ismeretlenektől megkapja az ellene folyó állítólagos megfigyelést „bizonyító” hangfelvételt.)
Szeptember 11-én kiderül, hogy az UD Zrt ellen a Nemzeti Nyomozó Iroda magántitok megsértésének gyanújával nyomoz. Az akkori hírek szerint a társaság az Origo Freemail szervereit törte fel – az előző napi házkutatást összefüggésbe hozzák a nyomozással. Az Origo szerint szervereiket nem érte támadás. A nyomozásról kiderül: azért (is) folyik, mert kormányzati szervereket támadtak meg. (Csányi Sándor felhívja Bencze Józsefet, hogy közölje: személyes érdekeltségeihez tartozó szervereket is lefoglalt a rendőrség az UD Zrt-nél, ezért írásban panaszt tett. Demeter Ervin azért hívja az országos rendőrfőkapitányt, hogy elmondja neki: az ügyben a rendőrséget csak felhasználják, és az egész arról fog szólni, hogy a Fidesz közreműködésével adatokat gyűjtöttek Dávid Ibolyáról, az MDF elnökéről. Bencze feljegyzést készít Draskovics Tibornakl).
Szeptember 12-én a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének ülése után Szilvásy György bejelenti: az NBH feljelentést tesz államtitoksértés gyanúja miatt a rendőrségen, a kabinet szerint meg kell erősíteni a kormányzati szervek informatikai védelmét. Horváth József az UD Zrt. vezetője azt nyilatkozza: a célpont nem társasága, hanem a Fidesz. Demeter Ervin sajtótájékoztatón közli: koncepciós eljárás folyik.
Almássy Kornél sajtótájékoztatót tart, bejelentve: felszólították, hogy mondjon le, különben olyan adatokat hoznak nyilvánosságra, amely alkalmas a személyének lejáratására. Dávid Ibolya egy óra múlva sajtótájékoztatón mondja el: két nappal azelőtt hangfelvételt kapott – a szereplők nevét kihúzták, ám a hangfelvétel délután felkerül a hvg.hu-ra. Ebből kiderül: a két akkor ismeretlen telefonáló arról beszél, hogy Almássy Kornél számára Stumpf István közreműködésével Tombor András megbízása alapján kellene adatokat gyűjteni Dávid Ibolyáról.
Szeptember 13-án a Népszabadságban megjelenik Csányi Sándor nyilatkozata, amelyben az OTP vezére közli: az ő hangja hallható a hangfelvételen, az UD Zrt.-vel folytatott kapcsolata üzleti jellegű, és az ügytől távol maradt. Az MDF válaszmányi ülésén Almássy Kornél lemond az MDF-ben betöltött alelnöki tisztéről, elnökjelöltségéről, Dávid Ibolya újraválasztására szólít fel.(Ismeretlenek állítólag feltartóztatják Balla Györgyöt, az MDF Somogy megyei elnökét, aki így nem jut el a választmányi ülésre.)
Szeptember 15. A parlament nem fogadja el a feloszlatásáról szóló javaslatot. Az MDF frakcióülésén nem kerül napirendre Almássy Kornél kizárása. Az NNI feljelentés-kiegészítést rendel el az UD Zrt. ügyében.
Szeptember 19: A Népszabadság közli: Keller László, Bajnai Gordon és Laborc Sándor is megfigyelési célpont volt. Lapunkban megjelenik az ügyészségi állásfoglalás, amely szerint a Csányi Sándorról készült hangfelvétel nem államtitok.
Szeptember 23: Szilvásy György közli: Kövér László és Demeter Ervin is kapcsolatba került az UD Zrt-vel. Az Index szerint az ügy hangfelvételei bizonyítják ezt. Orbán Viktor a Fidesz elnöke elmondja, hogy látta együtt ebédelni Kövér Lászlót Horváth Józseffel, de velük volt Nyakó István az MSZP szóvivője is.
Szeptember 24: Demeter Ervin bizonyítékokat kér Szilvásy György előző napi vádaira. Daróczi Dávid kormányszóvivő nyilvánosságra hozza a rendőrfőkapitány feljegyzését a szeptember 11-én folytatott telefonbeszélgetéseiről.
Szeptember 25: Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága tagjai megkapják az UD Zrt. ügyében készített száz hangfelvételből álló adathordozót. A Fidesz nyilvánosságra hoz hét, Demeter Ervin és Horváth József, illetve Kövér László és Horváth József közötti beszélgetést.
Almássy Kornél közli, hogy már korábban megfenyegették, Balla Györgyöt pedig az NBH feltartóztatta a választmányra menet, és felszólítja a szeptember 27-i küldöttgyűlés résztvevőit, hogy szavazzanak nemmel Dávid Ibolyára.
Szeptember 26: Kizárják Almássy Kornélt az MDF-ből és annak parlamenti frakciójából, szerinte ez szabálytalan. Az NBH feljelentést fontolgat Almássy ellen. A Népszabadság közli, hogy a rendőrség megakadt az UD Zrt.-vel kapcsolatos ügyek nyomozásában, az ügyészség cáfolja, hogy felfüggesztést rendelt volna el, a Nemzeti Nyomozói Iroda nem kommentál.
Szeptember 27-28.: Harmincöt újabb hangfelvétel jelenik meg a YouTube-on. A felvételek még a hétvégén el is tűntek a videomegosztó oldalról.
Dávid Ibolyát hatodszor is az MDF elnökévé választották - a küldöttek kétharmada szavazott rá.
Sűrűsödik a homály
Dávid Ibolya hatodszor elnök - Eltávolították a hangfájlokat a YouTube-ról
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 29. - Innen üzenem a politikai alvilágnak, nem félek!- mondta Dávid Ibolya az MDF szombati elnökválasztó gyűlésén, ahol szűk többséggel választották újra.
Durvul, mélyül a lehallgatási ügy
Ügyvédi irodától a gépfegyverig - Felbukkant, majd eltűnt beszélgetések
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. szeptember 29.
Újabb lehallgatott telefonbeszélgetéseket tettek közzé ismeretlenek az interneten az UD Zrt.-hez kapcsolódó megfigyelési ügyben, de később a felvételek elérhetetlenné váltak. Mindenki mindenkit vádol - és feljelentéssel fenyeget.
Hogyan távolítható el a YouTube-ról egy felvétel?
Az NBSZ a lehallgatásokról
Boross Péter az "aktív beavatkozásról"
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 29.
A zavarkeltés szele sem érződött az MDF országos gyűlésén, Dávid Ibolya is kiváló teljesítményt nyújtott - így értékelte Boross Péter lapunknak az MDF szombati tisztújítását. A rendezvényt megelőző "bizonyos folyamatot" viszont szerinte sem demokratikusnak, sem etikusnak nem lehet nevezni, "egy olyan politikai generáció uralja a terepet, amelyik számára a moralitás vagy úri viselkedés korlátjai teljesen ismeretlenek" - fogalmazott. Kérdésünkre, hogy kikre gondol, Boross Péter annyit mondott: "nem a régi MDF-es generációra".
Dávid Ibolya: Nem félek! -
Almássy Kornélt megtapsolták, de pár nap múlva törlik az MDF-ből
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 29.
Hatodik elnöki ciklusát kezdi Dávid Ibolya az MDF élén; a pártelnök nyitott a változásra, ami a "belső pártéletet" illeti - és nem fél a politikai alvilágtól. "Csaknem tíz százalékos parlamenti választási eredményre számítunk és két-három lehetséges európai parlamenti képviselőre" - ilyen célokat fogalmazott meg Dávid Ibolya a demokrata fórum számára szombat este, miután az MDF XXII. országos gyűlésén immár hatodszorra is elnökké választották.
Politikusok mellett ügyvédi iroda is a célpontok között?
NOL • Lencsés Károly • 2008. szeptember 27.
Egy ügyvédi irodát is meg akart figyelni az UD Vagyonvédelmi Zrt. – derül ki egy pénteken kiszivárgott újabb felvételből. A beszélgetés szerint rejtett kamerákkal, a telefon- és internetes vonalak „megcsapolásával”, fedett behatolással szereztek volna információkat.
Újabb lehallgatott beszélgetéseket hoztak nyilvánosságra
NOL • Munkatársunktól • 2008. szeptember 27.
Újabb lehallgatott telefonbeszélgetéseket tettek közzé az UD Zrt. nevével fémjelzett lehallgatási ügyben péntek este. A felvételeket januspannonius68 néven a youtube internetes videómegosztó oldalra tették fel ismeretlenek. További információk szivárogtak ki az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának zárt üléséről is. A Hírszerző szerint a Mol dolgozóinak "teljes körű telefon- és e-mail-ellenőrzése" is szóba került a testület ülésén, amelyen az UD Zrt. tevékenysége volt napirenden.
Elképesztő és irreális történetek
Az ügyészség nem függesztette fel, de akadozik a megfigyelési ügy nyomozása
Népszabadság • Fekete Gy. Attila• 2008. szeptember 27.
A Fővárosi Főügyészség pénteken a távirati irodának cáfolta, hogy felfüggesztette volna a nyomozást a megfigyelési ügyben.Azt közölték, az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz. Ott nem kívántak nyilatkozni. Névtelenséget kérő kormányzati források ugyanakkor fenntartják, nem saját elhatározásából függesztette fel a rendőrség - ha nem is a nyomozást - a további nyomozati cselekményeket.
E-mailben zárták ki Almássy Kornélt
Népszabadság • Cs. I. • 2008. szeptember 27.
Nem kétséges, hogy az MDF mai, XXII. országos gyűlésén ismét Dávid Ibolyát választják elnöknek - immár hatodszor.Rajta kívül nincs más aspiráns. A "megfigyelési" ügy miatt Almássy Kornél már ott sem lehet a Hungexpo K4-es pavilonjában.
Orbán: „Ervin, ha tudsz valamit, kifelé vele!
A Fidesz elnöke a titkosszolgálatokat vádolja
NOL • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 26.
Orbán Viktor szerint az elmúlt napok eseményeit nem lehet másképp minősíteni, mint hogy a magyar állami titkosszolgálatok „benyomultak” a magyar politikába.
Fidesz: csak a lejátszott hét felvételen beszél fideszes politikus
Népszabadság Online • 2008. szeptember 26.
A Fidesz szerint csak az általuk lejátszott hét lehallgatott felvételen beszél fideszes politikus, a többin az UD Vagyonvédelmi Zrt. munkatársai, vezetői szerepelnek, politikusok egyáltalán nem. "Ha maga Szilvásy György úgy adta át ezeket a bizonyítékokat, hogy ezek a politikai kapcsolatokat bizonyítják, akkor ő maga válogatta, nem mi"
Az NBH vizsgálja, feljelentse-e Almássyt
Adatokat gyűjtöttek egy szocialista képviselőről?
Népszabadság Online • 2008. szeptember 26.
A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vizsgálja, tegyen-e feljelentést az Almássy Kornél MDF-es politikus által csütörtökön elmondottakkal kapcsolatban - közölte kérdésre válaszolva Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.
NBH-s vélemény Almássy történetéről: "képtelenség és kitaláció"
Népszabadság Online • 2008. szeptember 26.
A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok neve elhallgatását kérő illetékese pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy "képtelenség és kitaláció" Almássy Kornélnak az az előző napi sajtótájékoztatón elhangzott állítása, hogy az őt ért fenyegetések mögött a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) "sejlett fel".
"Dobd a telefonod a Dunába!"
Almássy Kornél visszalépésének okairól - két hét múltán
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 26.
Emberrablás és életveszélyes fenyegetések vezettek oda, hogy két héttel ezelőtt visszalépett az MDF elnökjelöltségétől, állítja Almásy Kornél. Arra nem adott magyarázatot, miért várt eddig a bejelentéssel. Cáfolta viszont, hogy köze lett volna a Dávid Ibolyára nézve terhelő adatok gyűjtéséhez, miközben elismerte, hogy az UD Zrt. elnökével, Horváth Józseffel többször beszélt telefonon, és a belvárosi Európa Kávéházban találkozott is vele. Almássy Kornél erős védőőrizetet kért magának minden nyilvános megjelenéséhez.
Beszélnek a lehallgatások?
Kölcsönös vádaskodások minden fronton
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 26.
Az ügyészség bizonyos jogi kérdések tisztázásáig felfüggesztetett minden nyomozati cselekményt az úgynevezett megfigyelési ügyben. Jogi aggályok merültek fel az NBH feljelentéséhez mellékelt lehallgatási anyagok felhasználhatóságát illetően. A Fidesz közzétett hetet Kövér László és Demeter Ervin az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjével folytatott és a titkosszolgálat által rögzített beszélgetéseiből.
Három telefon a rendőrfőkapitánynak
Demeter Ervin: Bejelentést tettem, Szilvásy bizonyítson!
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 25.
Nagyon súlyos helyzet alakult ki, durván beavatkoztak a rendőrség munkájába - jelentette ki Szilvásy György, mert azUD Zrt.-nél tartott házkutatás után Demeter Ervin felhívta az országos rendőrfőkapitányt. A Fidesz képviselője, volt titkosszolgálati miniszter szerint ez nem a nyomozás befolyásolása, hanem képviselői bejelentés volt. Benczét mások is figyelmeztették.
Fidesz-politikusok a vonal végén
Szilvásy György szerint Kövér László és Demeter Ervin információkat kért az "árnyék-titkosszolgálattól"
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 24.
Kövér László és Demeter Ervin bizonyíthatóan kapcsolatban állt az "árnyék-titkosszolgálatként tevékenykedő" UD Vagyonvédelmi Zrt.-vel - mondta Szilvásy György. A titkosszolgálatokat irányító miniszter bejelentését Demeter Ervin politikai banditizmusnak minősítette.
Bajnai, Keller és Laborc is célszemély volt?
A Fidesz nem vesz részt a nemzetbiztonsági bizottság jövő keddi ülésén
Népszabadság • Munkatársainktól • 2008. szeptember 19.
Több magas beosztású pénzügyminisztériumi tisztviselő, köztük Keller László államtitkár is célszemélyként szerepelt az UD Vagyonvédelmi Zrt. nevével fémjelzett megfigyelési ügyben - értesült a Népszabadság.
Kémszoftvert telepítettek az NBH számítógépére
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 16.
Nyolc hónapja ismeretlenek kémprogramot telepítettek a Nemzetbiztonsági Hivatal számítógépére. Ekkor kezdődött a felderítés, amely múlt héten az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjének feljelentéséhez vezetett.
Dávid Ibolya: Mikor lakik végre jól a kisgömböc?
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 16.
"Magyarországon nagyobb a politikai válság, mint m. Az MDF-et az elmúlt években már többször akarták bedarálni, de ez volt a legnemtelenebb kísérlet. Mikor lakik végre jól a kisgömböc?" - kérdezte tegnap az Országgyűlésben Dávid Ibolya. Almássy kizárása nem volt napirenden - Az MDF frakciójának tegnapi ülésén nem vetették fel Almássy Kornél kizárását - tudtuk meg.
"Ez nem Dávid Ibolya története"
az MDF elnöke a "szürkezónából" jött támadásokról
NOL • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 15.
"Ez nem személyes kérdés volt Almássy Kornél és Dávid Ibolya között, ez az ügy sokkal messzebb mutat" - értékelte lapunknak az MDF elnökválasztási kampányát kísérő jelenségeket, a megfigyelési botrányt is beleértve Dávid Ibolya, akitől egy nappal a választmányi ülés után azt kérdeztük: volt riválisa, Almássy Kornél magánakciójának lehet-e tekinteni az elmúlt hetek során történteket.
Dávid rivális nélkül maradt
A kihívó Almássy Kornél a hátsó ajtón hagyta el az MDF választmányi ülését
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 15.
Totális kapituláció - így értékelik az MDF-ben, hogy Almássy Kornél visszalépett, s csapatával együtt kivonult az ülésről. Szeptember 27-én, az MDF tisztújító országos gyűlésén egyetlen elnökjelölt állhat a pódiumra: Dávid Ibolya. Riválisa, Almássy Kornél ugyanis szombaton, az MDF választmányának zárt ülésén - melyet rendkívüli biztonsági intézkedések mellett, az Apáczai Kiadó épületét "leárnyékolva" rendeztek - az első percekben felállt, és közölte: visszalép.
Hírszerző: az MDF-esek szerint Csányi ártatlan
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. szeptember 15.
A pénteken Dávid Ibolya által nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyet alátámasztó CD-n hallható telefonbeszélgetés egyik résztvevője Csányi Sándor, akit a felvételen "elnök úrként" szólított a hívó. Ezt a tényt az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Népszabadságnak péntek este nyilatkozva elismerte. Hozzátette azonban, hogy a telefonbeszélgetésben megfogalmazott, az MDF-re és Dávid Ibolyára vonatkozó adatgyűjtési szándéktól ő a maga részéről "teljességgel távol maradt". A legnagyobb magyar bank vezetője lapunknak nyilatkozva azt is kijelentette, hogy a szükséges jogi lépéseket megteszi.
Kötőtű és kétmilliárd
Az MDF elnöke szerint alelnöke megfigyeltette - Almássy zsarolásról beszél
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 13.
Riválisa, Almássy Kornél is érintett a személyére vonatkozó adatgyűjtésben - állította tegnap Dávid Ibolya, egy CD-t felmutatva. Almássy Kornél szerint a pártelnökhöz köthető személyek zsarolják ezzel őt, hogy visszalépjen. A hvg.hu szerint Tombor András és Stumpf István neve hangzik el abban a lehallgatott telefonbeszélgetésben, amelyben Csányi Sándor hangja is hallatszik.
Megtámadták a Nemzetbiztonsági Hivatal szerverét is
Politikai adok-kapok egy rejtélyes adatgyűjtési ügy körül
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 13.
Megtámadta a kormányzati informatikai rendszert, s Nemzetbiztonsági Hivatal egyik szerverét is az a vállalkozás, amelyet államtitoksértésért és magántitkok jogosulatlan megszerzéséért feljelentett az NBH. Az ügyben állítólag több volt titkosszolgálati munkatárs is érintett. A cég mindent vitat.
Nemzetbiztonsági kockázatok - Lecsaptak az adathalászra
Az NNI nyomoz egy vagyonvédelmi cég után
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 12.
Az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjénél tartott házkutatást szerdán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) - értesült a Népszabadság. Az NNI magántitok megsértésének gyanújával nyomoz, de lapunk úgy tudja, államtitoknak minősülő információk is eljuthattak a céghez.
A rákérdezésnek van hivatalos formája
Gerő András szerint Orbán Viktor az illegalitást részesíti előnyben
Népszabadság • Munkatársainktól • 2008. szeptember 29.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a napokban azt mondta: nagyon szeretné tudni, hogy Laborc Sándor, az NBH főigazgatója mikor, milyen ügyben jár Moszkvában. A pártvezető szerint a KGB által kiképzett főigazgatót körüllengi a gyanú, hogy ezt a kapcsolatát nem ejtette el. Vajon alátámasztható Orbán reakciója?
Nagy N. Péter • Törzsi bizalmatlanság
Népszabadság • 2008. szeptember 29.
Orbán Viktor nyugatos demokráciapárti elkötelezettsége miatt kíváncsi arra, hogy egy KGB által kiképzett nemzetbiztonsági főigazgató utazik-e Moszkvába, és ott kivel találkozik. Ezt mondta a Fidesz elnöke, aki bizonyos életrajzi alaphelyzeteket látva eleve bizalmatlan.
Tóth Ákos • Ponyvaregény
Népszabadság • 2008. szeptember 24.
Orbán Viktor egyszer látta együtt ebédelni Kövér Lászlót a "Horváth nevű emberrel, de a konspiráció értékét csökkenti", hogy a mellettük lévő asztalnál "a Nyakó ült".
Debreczeni József • A diktatúra árnyéka
Népszabadság • 2008. szeptember 21.
Az MDF-es elnökválasztási harc kapcsán kipattant "megfigyelési ügy" súlyát nehéz túlbecsülni. A történet önmagában is félelmetes, összefüggéseiben azonban a legsúlyosabb fenyegetésnek tűnik, ami a rendszerváltozással született Magyar Köztársaságra leselkedik. Személy szerint mindannyiunkra, akik polgárokként veszünk részt a közéletben.
Már nem államtitok a lehallgatott hanganyag - A kiszivárogtatás önmagában is törvénysértés
Népszabadság • Lencsés Károly • 2008. szeptember 21.
Az ügyészség az MDF-elnök elleni lejárató akcióban nem lát bűncselekményt, miközben a kiszivárgott felvétel léte, és maga a nyilvánosságra kerülése is komoly aggályokat vet fel. A nemzetbiztonságiak megszüntették ugyan a lefoglalt anyagok államtitokká minősítését, de ez önmagában még nem teszi közölhetővé őket.
"Mindenki magára ismerhet" - Politológusok az MDF-es lehallgatási botrányról
NOL • Kácsor Zsolt Nyusztay Máté • 2008. szeptember 16.
A politika egyik legintimebb, egyben legveszélyesebb területébe enged bepillantást az MDF-es lehallgatási botrány. Politológusokat arról kérdeztük, milyen következményei lehetnek a botránynak.
"Nagy pénzek mozogtak..." - Kísérlet jobbközépen
Népszabadság • Munkatársainktól • 2008. szeptember 16.
"Almássy Kornél, a párt budapesti elnöke még nem húzott mély barázdát az emlékezetbe, s az elmúlt években legfeljebb önszobra talapzatának alapozó gödrét ásta ki (...) Almássy okkal lehet elégedetlen a nála sokkal markánsabb, jobban felépített és elfogadottabb Dávid Ibolya elnöki tevékenységével. A politikustanonc - nem kis bátorságról tanúbizonyságot téve - ezért indul tanítómestere ellen.
Nagy N. Péter • Vakondjáratok országa
Népszabadság • 2008. szeptember 15.
Almássy Kornél ma akár szavazhat is arról, hogy a parlament feloszlassa-e önmagát... Mert, hogy hitelességi problémák volnának. Almássy Kornél annak tudatában nyomhatja a számára megfelelő gombot, hogy nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amely szerint ő és a mellette állók terhelő adatok reményében megfigyeltetnék egy, a múltját tekintve erős fideszes és titkosszolgálati kötődésekkel rendelkező céggel az MDF elnökét.
Bűncselekmény vagy politikai botrány?
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 15.
Kövér László 2003-ban kijelentette: nem bíznak a nemzetbiztonsági szervekben, ezért saját információs csatornákat építenek ki. Vajon összefüggésben van-e ezzel a most kipattant adatlopási botrány, amit Demeter Ervin úgy minősített a Fidesz elleni koncepciós eljárásnak, hogy még a politikát nem is érintette az ügy. Azóta igen. Csakhogy nem a Fideszt, hanem az MDF-et. Ezáltal újabb kérdések vetődnek fel.