Módosítják a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló törvényt
Várhatóan még az év első felében a kormány elé kerül a Nemzeti Civil Alapprogramról (NCA) szóló törvény módosítása, amelyről a második félévben tárgyalhat a parlament - erről Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter beszélt az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága előtt a fővárosban.
A törvénymódosítás társadalmi vitája ősz óta zajlik - jegyezte meg Kiss Péter.
A miniszter beszélt arról is, hogy míg 2004-ben 13 ezer, addig 2005-ben és tavaly 18-18 ezer pályázat érkezett az alaphoz, s mintegy 27 ezer támogatást utaltak ki.
"Magyarország csendes többségének a hangja a civil társadalom" - summázta véleményét a tárca vezetője, aki szerint a jövőben annak a kormányzati magatartásnak kell erősödnie, amelyik a közfeladatra való ellátás alapján nyújt támogatást.
Kiss Péter igazat adott annak az ellenzéki felvetésnek, miszerint a finanszírozási eszközök egy része szűkült, más része megváltozott. Indoklása szerint az volt a cél, hogy ahol nem közfeladat támogatásáról van szó, ott a kormány ne vállaljon szerepet. Elmondása szerint ugyanakkor jelentős lépéseket tettek a pályázati folyamatok felgyorsítására.
Az ülésen Balog Zoltán (Fidesz) elnök az NCA tevékenységét innovatívnak nevezte, ugyanakkor valós teljesítménymérést, monitoring-rendszer létrehozását szorgalmazta. Véleménye szerint ez azért is indokolt lehet, mert sokan jogosulatlanul jutottak támogatáshoz.
Ellenzéki képviselők arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen tanulmányokra költöttek 24,4 millió forintot, s ezeket a rendelkezésükre bocsátják-e.
A grémium egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta a Legyen jobb a gyerekeknek! címet viselő, 2007-32 közötti időszakra vonatkozó stratégiát.
A testület ellenzéki tagjai - az oktatási bizottsághoz hasonlóan - szintén bírálták Demcsák Zsuzsa leendő kormányszóvivő blogbejegyzését, amelyben gyereke bölcsődéjének kiválasztásáról, illetve arról fejtette ki nézeteit, miért jó a fővárosi Szent István parkba vinni sétálni gyerekét.
Balog Zoltán mint kifejtette: elvárja, hogy akik felkérték kormányszóvivőnek, határolódjanak el kijelentéseitől, amely alkalmas lehet más emberek megalázására. Hozzátette: nem kell képmutatónak sem lenni, nem csak leírni nem kell ilyeneket, hanem gondolni sem.
Teleki László (MSZP) szerint nem a bizottságra tartozó kérdésről van szó. Nem a kormányszóvivő fog kormányozni - mondta. Ugyanakkor szavaiból kiderült, elítél minden olyan előítéletre utaló jelet, amely kirekesztésre ad lehetőséget.
Balog Zoltán visszautasította, hogy nem a testületre tartozó kérdésről van szó.
(MTI)