Szkander
Először a megyei jogú városok polgármestereinek és a megyei közgyűlések elnökeinek küldött meghívót, majd az európai parlamenti képviselőknek. A legnagyobb kihívás azonban most éri a Fidesz elnökét: megbeszélésre hívja Gyurcsány Ferenc - a román és bolgár állampolgárok magyarországi munkavállalásáról.
Az ügy nemzetstratégiai jelentőségű, az invitálás így nehezen hárítható el Orbán számára. A Fidesz válaszai nem is egységesek. Városi és megyei vezetőik, élükön Kósa Lajossal, elmentek, tárgyaltak Gyurcsánnyal. Pár nappal később viszont a párt európai parlamenti képviselői felháborodottan kérték ki maguknak, hogy egyáltalán szóba álljanak a kormányfővel. És most itt a harmadik meghívó, amely kifejezetten névre szól. Tértivevényes, ajánlott: át kell venni, válaszolni kell rá.
De mi is lehetne az érvényes orbáni felelet?
Abból a pozícióból nem léphet ki, hogy a miniszterelnök ő maga és a pártja számára nem partner. De ha beleragad ebbe a helyzetbe, az a látszat keletkezik, mintha csak önmaga és politikai akarata érdekelné, de a határon túli magyarok ügye egyáltalán nem. Küldhetné maga helyett például Németh Zsoltot is. Ez is presztízsveszteség lenne Orbán számára, hiszen személyes jelenléte erősítette volna a hitet, hogy amikor Magyarország számít, rá is lehet számítani. Egy helyettes delegálása pedig azért lenne kudarc, mert ez egy újabb fórum, ahol a Fidesz, ha nem is elnöki szinten, de elfogadja az "illegitim" miniszterelnököt.
Egy harmadik variáció, hogy a Fidesz senkit nem küld a találkozóra. Ez több mint kínos üzenet volna azok után, hogy a két éve még oly harcias, és az első évfordulón is teátrális akciót szervező Orbán most, a népszavazás újabb jubileumán meg sem szólalt.
Maradt a negyedik lehetőség: Orbán Viktor ott lesz Gyurcsány Ferenc asztalánál, ahol mindenki azt figyeli, kezet fog-e meghívójával, esetleg tesz-e bármiféle javaslatot, amelyről horribile dictu, tárgyalni kell. Meglehet, ez utóbbi nem is számítana, csak a szimbolikus jelentőségű jelenlét, ami után akár már benn is lehetne maradni az ülésteremben akkor is, amikor a kormányfő napirend előtt megszólal. Ha tehát odaül Gyurcsány mellé, mindaz, amit felépített a vállalhatatlan emberről, azonnal összeomlik.
Gyurcsány Ferenc viszont ebben az ügyben most már nem veszíthet. A megszorítások idején számára hasznos minden gesztus, amellyel a zilált belpolitikai helyzet normalizálható, és erősíti minden olyan túloldali lépés, amely akaratos, önmagáért való békétlenkedést sugall. A miniszterelnök közvetett sikere az is, hogy az ellenzék megosztottabb, mint valaha, olyannyira, hogy a közvélemény-kutatók szerint lábra kapó MDF jelenlétére a kormányfő már számíthat a tárgyalásokon. Megmarad békétlennek a Fidesz és az anyapártjával mindig kegyes és engedelmes KDNP. Vagy ha odaülnek, a nagy protokollabrosztól takarva folytatódik a mélyben a rugdosás? Netán felül is? Szkander a nemzet asztalán. Vagy ahogy a KDNP mondaná: Szkander bég - az örök szövetséges. Csak hol a török? És érti ezt egy belga?