Sok pénz keveseknél

Pár év leforgása alatt több mint a másfélszeresére nőttek a nonprofit szervezetek bevételei, és jóval meghaladják a 800 milliárd (!) forintot. Az adatok imponálóak, a valóság nem annyira: a sok pénz kevesek kezében összpontosul.

 

 

 

Magyarországon eddig hatvanezernél is több nonprofit szervezetet jegyeztek be a bíróságok, a KSH legújabb (a 2004-es állapotokat tükröző) kimutatása alapján ebből úgy 52 ezer működik. A statisztikai hivatal meghatározása szerint a nonprofit szervezetek egyik fontos ismérve a profitszétosztás tilalma. A nonprofit kategóriába tartoznak a magán- és közalapítványok, az egyesületek, az érdekképviseletek, a köztestületek és - egyebek mellett - a közhasznú társaságok.

A nonprofit szervezetek bevételei az ezredfordulóhoz képest 65 százalékkal növekedtek, és kis híján elérik az évi 818 milliárd forintot. Összehasonlításul: ez az összeg csaknem kétszer nagyobb, mint a vizsgált évben az egészségügyi tárca kiadásai voltak.

A civil szektor szakértői korábban gyakran szóvá tették, hogy a fejlett országokhoz képest nálunk lényegesen kisebb hányadot tesz ki az állami támogatások aránya. Mára ez a kritika érvényét vesztette. Most már az állami pénzek alkotják a legnagyobb részt (36 százalékot), ugyanakkor csökkent a magántámogatások és a saját bevételek aránya.

A több pénz egyenlőtlenül oszlik el a nonprofit szektor tízezernyi szerveződése között. A KSH jelentése úgy fogalmaz, hogy a gazdálkodási források bővülése ellenére jelentős bevételi koncentráció figyelhető meg. Tehát: viszonylag kevés szervezetnél összpontosul a bevételek nagy része. Szembetűnően magas a közhasznú társaságok részesedése. Ezeket többnyire önkormányzatok vagy például állami intézmények hozták létre, jellemző működési területük a gazdaság- és településfejlesztés. A közhasznú társaságok nem tartoznak a klasszikus értelemben vett, az állampolgárok önszerveződésén alapuló civil kezdeményezések közé, viszont négy év alatt megduplázták bevételeiket. Az összes nonprofit szervezetnek csupán nem egészen három százaléka közhasznú társaság, de a szektor 818 milliárd forintos bevételéből 217 milliárd náluk jelentkezik.

Magyarországon évente közel félmillióan végeznek - rendszeresen vagy alkalmanként - fizetség nélküli önkéntes munkát. A jelek szerint a jól eleresztett szervezeteknek kevésbé van szükségük (esetleg igényük) arra, hogy az emberek önkéntes munkával járuljanak hozzá tevékenységükhöz. Az önkéntesek nagy többsége a kis és közepes bevételű szervezeteknek, főként az egyesületeknek segít.

l Az ezer lakosra jutó szervezetek száma alapján Budapest mutatója lényegesen meghaladja az országos átlagot. (A fővárosban nyolc szervezet jut ezer emberre, országos átlagban csak öt.) Kiemelkedő azonban Veszprém, Zala és Somogy megye is - állapítja meg a KSH beszámolója. Ellenkező előjellel érdemel említést Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: az országos átlagnál kisebb a nonprofit szervezetek aránya.

Bevételek a nonprofit szektorban

 

Forrás: KSH (2004)

  A bevétellel rendelkező A bevételek
Szervezeti forma szervezetek
  száma megoszlása, összege megoszlása,
    % millió Ft %
Alapítvány 18055 37,4 166622,1 20,4
Közalapítvány 1508 3,1 75147,1 9,2
Egyesület 23834 49,5 201391,2 24,6
Közhasznú társaság 1326 2,8 271818,3 33,2
Egyéb 3495 7,2 102750,6 12,6
Összesen 48218 100,0 817729,3 100,0

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.