Sok pénz keveseknél
Magyarországon eddig hatvanezernél is több nonprofit szervezetet jegyeztek be a bíróságok, a KSH legújabb (a 2004-es állapotokat tükröző) kimutatása alapján ebből úgy 52 ezer működik. A statisztikai hivatal meghatározása szerint a nonprofit szervezetek egyik fontos ismérve a profitszétosztás tilalma. A nonprofit kategóriába tartoznak a magán- és közalapítványok, az egyesületek, az érdekképviseletek, a köztestületek és - egyebek mellett - a közhasznú társaságok.
A nonprofit szervezetek bevételei az ezredfordulóhoz képest 65 százalékkal növekedtek, és kis híján elérik az évi 818 milliárd forintot. Összehasonlításul: ez az összeg csaknem kétszer nagyobb, mint a vizsgált évben az egészségügyi tárca kiadásai voltak.
A civil szektor szakértői korábban gyakran szóvá tették, hogy a fejlett országokhoz képest nálunk lényegesen kisebb hányadot tesz ki az állami támogatások aránya. Mára ez a kritika érvényét vesztette. Most már az állami pénzek alkotják a legnagyobb részt (36 százalékot), ugyanakkor csökkent a magántámogatások és a saját bevételek aránya.
A több pénz egyenlőtlenül oszlik el a nonprofit szektor tízezernyi szerveződése között. A KSH jelentése úgy fogalmaz, hogy a gazdálkodási források bővülése ellenére jelentős bevételi koncentráció figyelhető meg. Tehát: viszonylag kevés szervezetnél összpontosul a bevételek nagy része. Szembetűnően magas a közhasznú társaságok részesedése. Ezeket többnyire önkormányzatok vagy például állami intézmények hozták létre, jellemző működési területük a gazdaság- és településfejlesztés. A közhasznú társaságok nem tartoznak a klasszikus értelemben vett, az állampolgárok önszerveződésén alapuló civil kezdeményezések közé, viszont négy év alatt megduplázták bevételeiket. Az összes nonprofit szervezetnek csupán nem egészen három százaléka közhasznú társaság, de a szektor 818 milliárd forintos bevételéből 217 milliárd náluk jelentkezik.
Magyarországon évente közel félmillióan végeznek - rendszeresen vagy alkalmanként - fizetség nélküli önkéntes munkát. A jelek szerint a jól eleresztett szervezeteknek kevésbé van szükségük (esetleg igényük) arra, hogy az emberek önkéntes munkával járuljanak hozzá tevékenységükhöz. Az önkéntesek nagy többsége a kis és közepes bevételű szervezeteknek, főként az egyesületeknek segít.